Českým batolatům chybí vitamín D. Nedostávají mléko

6.5.2015 13 0

Praha - Téměř dvě třetiny českých batolat mají ve stravě nedostatek vitaminu D

titulní fotka

Na vině může být mléko. Každé čtvrté dítě mezi druhým a třetím rokem života totiž vůbec žádné mléko nedostává. Ukázala to zpracovaná studie. Přitom právě mléko může být ideálním zdrojem vitaminu D i vápníku. Potřebám batolat ale obyčejné mléko nestačí.

„V prvních tisíci dnech života mají děti výrazně vyšší nároky na skladbu stravy než starší děti nebo dospělí. A právě díky správně vybranému mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty železo, vápník, vitamin D,“ říká lékařka Radana Kotalová z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol a zástupkyně iniciativy 1000 dní.

Přestože české matky patří ke světové špičce v délce kojení, jakmile začnou s příkrmy, zdroj mléka do jídelníčku svých dětí nezařazují v dostatečném množství. Přitom optimální přísun živin může dítěti zajistit batolecí mléko. Alespoň 330 ml denně.

Běžné kravské mléko by se v jídelníčku dítěte nemělo objevit dříve než mezi druhým a třetím rokem života. Obsahuje příliš bílkovin a sodíku. Tyto živiny může dítě čerpat i z jiných zdrojů, například z masa. Proto odborníci doporučují zařazovat do jídelníčku mléko určené přímo batolatům.

„Kravské mléko se od batolecího výrazně liší. Není dostatečně bohaté na živiny, které dětem chybí. Z tohoto pohledu se ukazuje jako výhodnější zařazovat právě batolecí mléka,“ vysvětluje lékařka.

V 330 ml kravského mléka dítě přijme jen dvě procenta doporučené denní dávky vitaminu D, zatímco v batolecím mléku je to devadesát procent. Nedostatek vitaminu D potvrdila česká studie i díky laboratornímu rozboru krve sledovaných dětí ve věku dva až tři roky. Ukázalo se, že když dítě přijímá polovinu doporučené denní dávky vitaminu D, jeho hladina se v jeho krvi dlouhodobě snižuje. Kromě vitaminu D chybí batolatům ve stravě i vápník, s nedostatkem se potýká 36 procent dvou až tříletých dětí.

„Výsledky ukázaly, že je třeba zvážit doporučení k podávání vitaminu D, a to zvláště v zimním období, kdy si dítě nemůže vitamin vytvořit přirozeně díky slunečnímu záření,“ upozorňuje lékař Petr Tláskal, vedoucí studie Stav výživy a nutriční návyky dětí časného věku.

Batole potřebuje dvakrát více vitaminu D než dospělý. Jeho nedostatek může mít za následek zpomalení růstu, apatii, svalovou slabost nebo sklon k častějším respiračním chorobám. V případě dlouhodobého nedostatku může dojít až ke vzniku křivice.

 Iniciativa 1000 dní vznikla z podnětu společnosti, která se dlouhodobě zabývá správnou výživou kojenců a batolat. Cílem iniciativy je napomáhat aplikaci vědeckých poznatků z oblasti nutričního programování do praxe a podporovat vzdělávaní praktických pediatrů a sester v oblasti výživy malých dětí. Ambicí iniciativy 1000 dní je nasměrovat pozornost veřejnosti na důležitost budování správných stravovacích návyků v časném věku, nastartovat změnu chovaní rodičů a pozitivně tak ovlivnit celoživotní zdraví dítěte.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora