Už tři roky operují čeští lékaři šedý zákal bez skalpelu

1.5.2015 45 0

Praha - Ještě v nedávné době byl šedý zákal (katarakta) strašákem pro všechny pacienty očních klinik.

titulní fotka

Nepříjemné onemocnění, při němž je zakalena oční čočka, mohla odstranit pouze náročná operace za použití skalpelu. Dnes je ale všechno jinak. Už třetím rokem používají lékaři v České republice k operacím katarakty takzvaný femtosekundový laser.

S ním je zákrok desetkrát přesnější, bezpečnější a trvá necelou minutu. První taková operace se uskutečnila v dubnu 2012 v Praze za pomoci moderního laserového přístroje LenSx.

„Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která nepropouští světlo na sítnici, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal skalpel, ale teď už tři roky operujeme kataraktu laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím se vylučují chyby způsobené manuálním vytvářením řezů,“ vysvětlila primářka pražské oční kliniky DuoVize Lucie Valešová.

Největším rizikem při standardní operaci katarakty je porušení pouzdra čočky při vytváření takzvané capsulorhexe (kruhové otevření pouzdra čočky). Pokud k němu dojde, nelze do pouzdra implantovat umělou nitrooční čočku.

„Laser vytvoří tuto capsulorhexi zcela dokonale kulatou a centrovanou a ve zvolené velikosti tak, jako to žádný chirurg nedokáže,“ konstatovala primářka Valešová. „Dokonalá capsulorhexe zabezpečí přesnou polohu nitrooční čočky v oku, což je nezbytné pro dlouhodobě ostré vidění, především u multifokálních čoček,“ dodala.

Laser však nevytváří jen capsulorhexi, ale současně rozmělní lidskou čočku, vytvoří operační vstupy v rohovce a navíc může případně provést rohovkové nářezy, které odstraňují astigmatismus. Po provedení těchto kroků laserem chirurg vyčistí pouzdro čočky a implantuje umělou nitrooční čočku. Tím je celá operace dokončena, protože operační rány vytvořené laserem jsou dvojitě lomené a samotěsnicí. Samotný zákrok tak trvá jen 40 až 50 vteřin. Celá laserová operace katarakty je navíc přísně individualizovaná. Chirurg nastavuje všechny parametry operace přesně na míru každému pacientovi.

„Přesně před třemi lety jsem absolvoval operaci šedého zákalu na pražské klinice. Nebudu zastírat, že jsem se trochu bál. Ale lékaři mě uklidňovali, že mají nový přístroj, díky kterému bude vše naprosto bezbolestné, rychlé a bezpečné. A měli pravdu. Za chvíli bylo všechno hotovo a já dodnes vidím jako ostříž,“ sdělil Josef Baxa, první pacient v České republice, kterému byl v dubnu 2012 zmíněným přístrojem odoperován šedý zákal.

„Právě tento typ femtosekundového laseru nám dává možnost být u zrodu zcela nové kvality operací katarakty a dále tento systém rozvíjet, společně s elektronickou registrací oka systémem Verion, neboť při využití obou vyniknou kvalitativní posuny v operativě nedosažitelné ani pro nejlépe kvalifikované chirurgy bez této technologie. Lze jednoznačně konstatovat, že jde o revoluci v operativě šedého zákalu, srovnatelnou se zaváděním fakoemulsifikace před pětadvaceti lety,“ řekl lékař Pavel Rozsíval z oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

 

Co je to katarakta

Katarakta neboli šedý zákal je onemocnění, které postihuje nejčastěji osoby ve věku 65 až75 let jako projev stárnutí. Zaznamenány jsou ale také případy šedého zákalu u novorozenců z genetických důvodů či kvůli virovému onemocnění matky. Při kataraktě dochází k zakalení oční čočky, která tak brání průchodu světla na sítnici. Může vést až k úplné ztrátě zraku.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora