Většině žen s roztroušenou sklerózou těhotenství svědčí

26.3.2015 17 0

Praha, Ostrava - Žen s roztroušenou sklerózou (RS) přibývá. Lékaři odhadují, že se nyní s touto nemocí v tuzemsku potýká asi 12 tisíc pacientek.

titulní fotka

Většinou je nemoc překvapí kolem třicítky, tedy v době, kdy zakládají rodinu. Zatímco lékaři ještě v roce 2004 neschvalovali ženám s diagnózou RS těhotenství a často doporučovali umělé přerušení, pozdější studie dokázaly pravý opak. Většině žen s RS těhotenstvíneškodí, naopak se v době gravidity stabilizují a prospívají.
„Z dat, která máme k dispozici, odhadujeme, že se s nemocí v České republice potýká odhadem sedmnáct pacientů, dvě třetiny z nich tvoří ženy. V drtivé většině se u nich nemoc prokáže kolem dvaceti až ¨třiceti let věku, kdy řada z nich plánuje další děti. Z mnoha dlouhodobých studií už nyní jistě víme, že v těhotenství se většina žen s roztroušenou sklerózou cítí dobře. Před případnými atakami nemoci je chrání hormony a jimi získaná změna imunitních pochodů,“ uvedla lékařka Olga Zapletalová, která se specializuje na léčbu roztroušené sklerózy ve Fakultní nemocnici
Ostrava.
Důležité je podle ní rozhodnout se pro případné těhotenství ve správný čas, v období, kdy je díky moderní biologické léčbě onemocnění stabilizované. „Pacientkám zásadně těhotenství nezakazujeme. Naprostá většina žen s roztroušenou sklerózou projde graviditou bez komplikací. Jen minimum žen má takové onemocnění, že pro ně není gravidita vhodná,“ doplnila lékařka Dana Horáková z Centra pro demyelinizační onemocnění 1. Lékařské fakulty UK a VFN Praha.
Riziko projevů nemoci klesá především u těhotných ve druhém a třetím trimestru. „Mnohé pacientky dokonce tvrdí, že by byly rády stále těhotné, protože se cítily velmi dobře. V těhotenství musí tělo matky tolerovat „napůl cizí genetický materiál“– plod. Těhotenství navozuje imunotoleranci. Kdybychom znali mechanismy, které tuto imunotoleranci působí, pak bychom je mohli využít i léčebně, ale bohužel tomu tak zatím není,“ konstatovala Dana Horáková. 
Odborníci na RS se shodují: těhotenství by mělo být vždy plánované. „Narození miminka je rodinné štěstí, ovšem současně fyzická i psychická zátěž. Pro nemocnou ženu, která nemá dobré zázemí a je na všechno sama,je vyčerpaná a nevyspaná, je péče o dítě velkým stresem, který může způsobit destabilizaci choroby. Život se sice neřídí našimi doporučeními, ale pokud to je jen trochu možné, pak radíme, aby těhotenství bylo plánované a aby žena na dítě nezůstala
sama,“ dodala docentka Horáková.
Rizikové období představuje pro novopečenou maminku šestinedělí a prvních šest měsíců po porodu. „Ale to neznamená, že každá mladá maminka období záchvatu, takzvaný atak, prodělá,“ doplnila Horáková.
Lékaři u maminek s RS preferují spontánní porod,pokud je ale z gynekologického hlediska doporučen císařský řez, zvládne jej většina
pacientek dobře. Riziko, že by matka, či otec s RS přenesli svoji nemoc na dítě je podle genetiků 18 až 24 procent, tedy pouze mírně zvýšené ve srovnání se zdravou populací. Výskyt RS u přímých příbuzných, jako jsou rodiče, děti či sourozenci je tři až pět pacientů na 100 pacientů.
Rozhodně to však podle lékařů není důvodem, aby lidé s uvedenou nemocí neměli děti. „V případě RS dnes již jednoznačně víme, že pacienti a jejich děti by neměly kouřit a měly by od dětství dostávat zvýšený přísun vitaminu D,“ řekla Olga Zapletalová.

O projektu ReMuS
Celostátní registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) shromažďuje od roku 2013 data o vývoji nemoci, účincích konkrétních léků a bezpečnosti dlouhodobé léčby. V současnosti je do něj zapojeno 12 z celkem 15 center specializovaných na léčbu tohoto onemocnění a téměř 5000 z přibližně 17 000 pacientů. Organizátorem je Nadační fond IMPULS,  který tento registr financuje z darů. Odborným garantem registru je Sekce neuroimunologie a likvorologie (SNIL) České neurologické společnosti ČLS JEP.

Roztroušená skleróza
Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro roztroušenou sklerózu je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 8000
nemocných s RS.  V celém světě touto nemocí trpí 2,5 milionů lidí. RS se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti.

 

Foto: ilustrační

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora