Analýza: Pacient po transplantaci ledviny stojí ročně o půl milionu méně než na dialýze

23.3.2015 14 0

Praha - Transplantace ledvin nejenže dramaticky zlepšují a prodlužují život pacientů, ale stejně tak šetří peníze na zdravotnictví.

titulní fotka

Potvrdila to aktuální analýza VZP, kterou pojišťovna zveřejňuje při příležitosti Světového dne ledvin připadajícího na čtvrtek 12. března.
Ta ukázala, že největší tuzemská zdravotní pojišťovna loni zaplatila za péči o konkrétních 158 klientů, jimž byla v roce 2013 transplantována ledvina, 47 milionů korun. V roce před transplantací však ti samí klienti museli prodělávat dialýzu a pojišťovnu stáli 122 milionů. Při porovnání nákladů tak roční úspora jen u těchto pacientů činí 75 milionů korun.
Nové ledviny sice v roce 2013 dostalo celkem 303 klientů pojišťovny, do analýzy však byli zařazeno jen 158 těch, kteří transplantaci absolvovali ve druhém a třetím čtvrtletí. Pacienti transplantovaní v prvním a posledním byli z analýzy vyjmuti, protože značná část péče související s transplantačním výkonem u nich mohla být vykázána v roce předchozím či následujícím, což by mohlo vést ke zkreslení výsledku.
"Aby porovnání nákladů bylo úplné, je ovšem třeba ještě započítat prostředky na transplantaci a s tím související péči. Za jednoho klienta, který
v roce 2013 dostal novou ledvinu, zaplatila pokišťovna v uvedeném roce v průměru 618 tisíc korun. Už v následujícím roce ale díky transplantaci stál tentýž klient pojišťovnu průměrně o 474 tisíc korun levněji, než kdyby nadále docházel na dialýzu jako před transplantací. Z čistě konomického hlediska tak vychází návratnost transplantace ledviny na šestnáct měsíců," informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Co ale nelze vyjádřit penězi, je ovšem obrovský přínos pro nemocné. S transplantovanou ledvinou se dožívají vyššího věku, než kdyby zůstali na
dialýze, doba přežití je až dvojnásobná. Není výjimkou, že se nemocní s transplantovanou ledvinou dožívají seniorského věku a řeší stejné problémy jako jejich zdravější vrstevníci.
"Po transplantaci navíc odpadá nutnost trávit několikrát týdně řadu hodin na dialýze, kde mohou nemocní jen ležet a čekat, až se jim vyčistí krev. Na tu musejí navíc často dojíždět. To vše jim znemožňuje vést normální život," dodal mluvčí.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora