Liberečtí chirurgové mají jako jediní v kraji možnost operovat 3D laparoskopickou věží

12.3.2015 16 0

Liberec - Speciální polarizační brýle a zručné operatéry vyžaduje nový 3D laparoskop, který začali používat liberečtí chirurgové. Do jejich výbavy na operačním sále totiž přibyla moderní a pro orientaci v operačním poli revoluční laparoskopická věž umožňující trojrozměrný obraz.
 

titulní fotka

Podobnou laparoskopickou věží v hodnotě 1,7 milionu korun se mohou pochlubit nejblíže v Praze nebo Hradci Králové. V celé České republice pak tímto vybavením disponuje necelá dvacítka renomovaných chirurgických pracovišť.
„Dosud jsme používali při laparoskopických nebo torakoskopických operacích přístroj, který umožňuje dvourozměrný obraz, a reálně jsme operovali v trojrozměrném prostoru. Nový přístroj umožňuje vytvoření 3D obrazu, který výrazně usnadňuje orientaci operatéra v prostoru a zvyšuje bezpečnost pro pacienta,“ vysvětlil přednosta chirurgického centra Krajské nemocnice Liberec Peter Hromádka.
První operaci s novou laparoskopickou věží provedl se svým kolegou, lékařem Michalem Valentou, jenž se při zákroku na žlučníku asistoval.
„Operace na 3D laparoskopické věži jsou náročnější. Kameraman, což je asistující chirurg, musí pracovat velmi opatrně a jemně, protože při rychlých pohybech nebo třesu by mohl u operatérů vyvolat bolesti hlavy a dokonce kinetózu,“ nastínil Michal Valenta.
Oba chirurgové si ale obraz a přehlednost v operační ráně ve srovnání s 2D obrazem nemohou vynachválit. „Pro první operaci jsme si vybrali pacienta s lehčím zákrokem - odnětí žlučníku. Ovšem pacient nás překvapil výrazně zánětlivými změnami, které znesnadňují laparoskopickou operativu. Proto jsem byl velice rád, že jsme měli možnost prostorového obrazu i možnosti flexibilní kamery, která nám umožnila pohled takříkajíc za roh,“ doplnil přednosta Peter Hromádka.
Liberecké chirurgické centru zavedlo na sklonku loňského roku také výukové pracoviště pro mladé lékaře, kteří se učí laparoskopické zákroky na trenažéru. „Pro laika to lze přirovnat k trenažéru pro piloty, kdy chirurg operuje ve virtuálním prostředí zcela reálnou operaci. Program následně zhodnotí, jestli praktikant danou proceduru zvládl,“ upřesnil Peter Hromádka.
Školiteli jsou dva zkušení liberečtí chirurgové, kteří mají pro tuto činnost certifikáty a vzdělávají nejenom liberecké lékaře, ale i kolegy z Čech a zahraničí.

Foto: Přednosta chirurgického centra Krajské nemocnice Liberec Peter Hromádka. Autor: KNL

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora