Nové přístroje v onkogynekologickém centru umožní operace nejsložitějších nádorů

4.3.2015 13 0

Zlín – Novou operační 3D laparoskopickou sestavu a nový peroperační ultrazvuk má Onkogynekologické centrum ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati. (KNTB).

titulní fotka

Přístroje umožňují použití high technologií přímo v praxi, tedy operace nejsložitějších nádorů.

Vybavení v hodnotě téměř pět milionů korun získala nemocnice v rámci dotací pro vybavení svého Onkologického centra.


„Při použití 3D laparoskopické sestavy operatér operuje s pomocí 3D brýlí. Prostorový obraz mu pomáhá k přesnějšímu postupu, preparaci tkání a nepopiratelnou výhodou je šití pomocí laparoskopických nástrojů. Pomocí peroperačního ultrazvuku je možné při operaci přímo v ráně provádět ultrazvukové vyšetření. To napomáhá k přesné navigaci operatéra do oblasti patologie, která zrakem není vidět,“ popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení Zdeněk Adamík.
„Umožňuje to operovat nejsložitější nádory. To se také odráží na výsledcích Onkogynekologického centra. Lékaři provádějí komplexní diagnostiku a léčbu zhoubných ženských nádorů, ve spolupráci s Onkologickým centrem KNTB také ozařování, chemoterapii a biologickou léčbu. Pro pacientky ze Zlínského kraje to znamená, že nemusejí být posílány mimo region,“ dodal primář.

Onkogynekologické centrum je součástí gynekologicko-porodnického oddělení KNTB. Vyhláškou Ministerstva zdravotnictví bylo zařazeno mezi 14 center v rámci České republiky a rozsahem své činnosti v ní zaujímá sedmé místo. Provádí kompletní diagnostiku ženských onkologických onemocnění a také operační léčbu, včetně nejrozsáhlejších multidiciplinárních výkonů (jedná se o operace, na kterých se podílí gynekolog, chirurg, urolog a angiochirurg současně). Ročně má toto centrum asi 160 záchytů nových onkologických onemocnění a asi 100 radikálních operací.

Foto: Operace pomocí 3D laparoskopické sestavy (přístroj vpravo). Vlevo je nový peroperační ultrazvuk. Foto:KNTB/Karla Havlíková

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora