Chirurgové v Liberci si poradí se všemi typy kýl

25.2.2015 256 0

Liberec - Kýlní centrum Krajské nemocnice Liberec je ojediným pracovištěm svého druhu v celé České republice. Poradí si s kýlami všech typů. Nejbližší podobné centrum se nachází až v Belgii.

titulní fotka

Je vyhledáváno nejen pacienty z Libereckého kraje, ale i odjinud, dokonce ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že liberečtí chirurgové operují své pacienty i v sálech Panochovy nemocnice v Turnově, výrazně se v posledním roce zkrátily čekací doby pacientů na zákrok. Loni v kýlním centru odoperovali přes 450 dospělých a 100 dětí.

Kýlní centrum vede lékař Jiří Škach. „Před třemi lety jsme začali při operacích používat elegantní a efektní 3D síťky pro laparoskopickou operaci tříselné kýly. Letos do vybavení chirurgického centra přibyla i nová moderní laparoskopická 3D věž, s níž se operování přesunulo bez nadsázky do nové dimenze,“ řekl.

Špičkové vybavení a tým erudovaných lékařů přispívají k velké přesnosti při manipulaci se živou tkání i navigaci při umístění implantátu a zaručují ty nejvyšší standardy bezpečnosti. Zkracují se i délky operací na pouhých několik desítek minut.

Ke zvýšení komfortu pro pacienty přispěje i další dovybavování chirurgického centra, kdy lékařům přibudou 3 milimetry tenké laparoskopické nástroje, které jsou v České republice ojedinělou novinkou.
„Náš cíl je jasný: chirurgie bez jizev, kterou dlouhodobě propagujeme. Pacienti u některých zákroků budou operováni nástroji, které zanechávají jen tak malé vpichy, že tyto rány není potřeba vůbec zašívat a jizvičky po operacích jsou po delší době prakticky k nenalezení,“ upřesnil vedoucí kýlního centra.

Do širokého spektra kýlních výkonů patří specificky v Liberci takzvané monstrozní (extrémní) kýly, které představují vysoké nároky na přípravu, operatéry i personál pooperační péče.
„Držíme se zásady, že kýlním centrem by se mělo nazývat jen pracoviště poskytující komplexní služby pro všechny pacienty s kýlou a ne jen výběrově pro jednoduché a lukrativní případy, jak tomu bohužel ve většině případů bývá,“ nastínil Jiří Škach.

Tým chirurgů v liberecké nemocnici pod vedení přednosty Petera Hromádky navíc pro letošní rok naplánoval první registrované workshopy zaměřené na kýlní operace pro mladé chirurgy napříč Českou republikou. „Kombinované a certifikované kurzy na laparoskopickém simulátoru, laparoskopickém skill-trenažéru a real-time přenosy z operačních sálů řadí tyto výukové kurzy na úroveň špičkových fakultních pracovišť evropského formátu. Za naši profesní povinnost pokládáme podělit se s některými unikátními výsledky i s ostatními specialisty na operaci kýl. Připravujeme proto letos též workshop pro pokročilé zaměřený na techniky operace velkých kýl,“ konstatoval přednosta.

Foto: Laparoskopická operace. Ilustrační foto: internet

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora