Předčasně narozené děti jsou zase blíž k mléku od vlastní matky

21.1.2015 39 0

České Budějovice - Neonatologické oddělení českobudějovické nemocnice udělalo další dílčí krok k zajištění kvality péče o předčasně narozené děti či nemocné novorozence a jejich matky. Pořídilo nové moderní odsávačky mateřského mléka, které věrně napodobují sání kojence ve dvou fázích, čímž jsou nejen vysoce účinné, ale současně také mimořádně šetrné k prsům rodiček. Počet odsávaček nyní plně pokrývá potřeby oddělení. To v tuzemsku zatím není zcela běžné.

titulní fotka

„Naše pracoviště má k dispozici jedenadvacet mateřských lůžek, tedy dvaačtyřicet procent celkové lůžkové kapacity pro nedonošené novorozence určených k dlouhodobé společné hospitalizaci matek a dětí, v některých případech už od aktuální váhy okolo jednoho tisíce gramů. Současný trend podávání čerstvého mateřského mléka bez jakékoli úpravy se nám daří zajišťovat mimo jiné právě i díky vybavenosti pracoviště dostatečným počtem dvoufázových odsávaček,“ uvedl primář Neonatologického oddělení Nemocnice České Budějovice Milan Hanzl. Dvoufázových odsávaček mělo dříve oddělení k dispozici osm, deset nyní přikoupilo.

Tvorbu mateřského mléka je potřeba včas podporovat stimulací mléčné žlázy a v tomto ohledu hrají zdánlivě nevýznamné přístroje, jako jsou odsávačky velice důležitou roli. „Velmi malé děti jednoduše nepřiložíte k prsu. Mléko jim proto podáváme pomocí sondy zavedené do žaludku. Použití odsávačky znamená vysoký komfort pro matku. Přístroj nahradí sání dítěte, simuluje přirozený způsob kojení a je tak schopen udržet tvorbu mléka a hlavně ji nastartovat tak rychle, aby dítě mělo mlezivo od prvních hodin po porodu,“ poznamenal primář Hanzl.

Lékaři a sestry neonatologického oddělení dnes mimo jiné pravidelně pečují o těžce nebo extrémně nezralé děti s porodní váhou nižší než 1500, často i 1000 gramů. Nejen těmto novorozencům, ale také nově narozeným dětem, jejichž matky nemají z různých důvodů dostatek vlastního mléka, slouží v rámci oddělení také Banka mateřského mléka, která je jedním ze šesti podobných pracovišť v ČR.

„O významu mateřského mléka pro budoucí vývoj dítěte už dnes nikdo nepochybuje. Čerstvé mateřské mléko má díky svému složení zásadní vliv na růst a vývoj dítěte, včetně stránky neurologické a duševní, a v neposlední řadě příznivě ovlivňuje vývoj imunity. Ačkoli se snažíme v maximální možné míře využít pro výživu předčasně narozených dětí vlastní čerstvé mléko od vlastní maminky, ne vždy je to možné. Pak přichází na řadu mléko z banky,“ poznamenal primář Hanzl.

Popiska: Přístroj nahradí sání dítěte, simuluje přirozený způsob kojení a je tak schopen udržet tvorbu mléka. Foto: Nemocnice ČB

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora