Mladoboleslavská nemocnice má přípravnu léků pro onkologické pacienty

20.1.2015 22 0

„Nové pracoviště pro přípravu cytotoxických látek, které se používají k léčbě nádorových onemocnění, je vybaveno moderní vzduchotechnikou a izolátorem. Zaměstnancům umožňuje pracovat ve sterilním prostředí. Stavba a vybavení pracoviště stály zhruba osm milionů korun, z nichž část zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů, pětimilionovou dotaci potom poskytl kraj,“ uvedl hejtman Miloš Petera.

titulní fotka

Cytostatika jsou látky, které se používají k léčbě nádorových onemocnění tím, že  zastavují růst nádorových buněk. „Příprava léků probíhá ve speciálním přístroji a pracovník, který s látkami pracuje, má na sobě speciální oblek,“ vysvětlil vedoucí lékárník Pavel Vele. Dodal, že infuzní roztoky i injekce jsou připravovány vzhledem ke krátké stabilitě pro každého pacienta těsně před podáním chemoterapie. Za den zde připraví v průměru 25
dávek.


Onkologické oddělení Klaudiánovy nemocnice eviduje několik set pacientů, z nichž desítky docházejí pravidelně na chemoterapie. Nejčastěji se jedná o pacienty, kteří trpí rakovinou prsu, plic či tlustého střeva. Věková skladba pacientů oddělení je různá – přibývá pacientů ve věku kolem třiceti let, nejčastěji jsou ale stále ošetřováni klienti ze střední a starší generace.
„Těší mě, že se mladoboleslavská nemocnice vybudováním nového pracoviště pro přípravu cytostatik dostává na úroveň velkých nemocnic. Ohledně chemoterapií bude schopná zajistit stejně kvalitní péči jako fakultní nemocnice,“ ocenil náměstek Karel Horčička.


„Středočeský kraj bude podle svých možností i nadále podporovat větší investiční akce v našich krajských oblastních nemocnicích. Jsem si vědom toho, že jednotlivé nemocnice nemohou samotné investovat do větších a finančně náročnějších projektů,“ dodal při slavnostním otevření nového pracoviště hejtman Petera.

Foto: Středočeský krajský úřad

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora