Lidé využili možnosti nechat si zkontrolovat plíce

11.12.2014 20 0

Každý, kdo chtěl zjistit, zda mu správně fungují plíce a jestli mu nehrozí například chronická obstrukční plicní nemoc, se mohl v závěru listopadu nechat vyšetřit v pražském obchodním centru.

titulní fotka

Pro příchozí zde bylo připraveno bezplatné spirometrické měření plic a to ve stánku Centra zdraví. Stánek navštívilo přes 500 lidí, z toho si 165 nechalo provést spirometrické měření. U dvaceti z nich zjistil přítomný plicní lékař jistou formu patologie a u čtyř lidí bylo potvrzeno podezření na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Akci s názvem „Česko dýchej“ organizují odborníci ke Světovému dni CHOPN. Tato zákeřná choroba ročně v České republice zabije 2500 lidí a celkem jí trpí kolem 800 tisíc pacientů, spíše mužů.

„Základní metodou pro potvrzení diagnózy CHOPN je vyšetření funkce plic – spirometrie. Na základě výsledků tohoto vyšetření dokážeme objevit onemocnění i v časných fázích a stanovit jeho závažnost, včasný záchyt nemoci prudce zvyšuje šance pacienta na stabilizaci nemoci,“ uvedl lékař Stanislav Kos, předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN (ČOPN).

Kromě Prahy se spirometrická vyšetření konala také v Ostravě, Plzni, Brně a Ústí nad Labem.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora