Nová metoda léčby diabetu je zaměřena na ledviny

9.12.2014 97 0

Glizofiny jsou novou skupinou léků, kteří pomáhají při léčbě diabetiků. Touto nemocí trpí v České republice už 800 tisíc lidí a jejich počet radikálně roste. Každý den přibývá 150 nových nemocných.

titulní fotka

Glizofiny se od jiných antidiabetik liší tím, že místem, ve kterém působí, jsou ledviny, a to nezávisle na hladině inzulinu v těle. Nadbytečná glukóza se z organizmu vylučuje močí. Spolu s ní se ztrácí i energie a některé minerály. Pacienti tak mohou zhubnout a snížit svůj krevní tlak. Nové léky mohou být prvním řešením pro diabetiky, kteří nesnášejí standardní léčbu metforminem.Glifloziny jsou molekuly, které umějí zablokovat zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. V důsledku toho organizmus vyloučí močí až 70 gramů glukózy denně, což představuje množství energie získané přibližně jedním hlavním jídlem. Při léčbě se pak kromě hladiny cukru snižuje i hmotnost pacienta, a to o dva až pět kilogramů. Jedná se skutečně o úbytek tukové tkáně a nikoli tekutin. Efekt hubnutí tak přetrvává bez jo-jo efektu. Limitujícím faktorem léčby glifloziny je však stav ledvin pacienta. Nežádoucím účinkem může být zvýšený počet genitálních a močových infekcí. U této léčby je proto velmi důležité dodržovat vyšší příjem neslazených tekutin, přibližně o půl litru denně.
Diabetes mellitus, neboli cukrovka, je stále nevyléčitelnou chorobou. Cílem její léčby je zejména prevence pozdních komplikací vedoucích až k invaliditě pacientů. Více než 100 tisíc diabetiků v České republice má postižení zraku a 2 200 trpí slepotou. Výskyt infarktu myokardu je u diabetiků až pětinásobně vyšší než v běžné populaci. Přes 97 tisíc českých diabetiků má chronické postižení ledvin, přes  40 tisíc z nich trpí syndromem diabetické nohy a více než 10 tisíc muselo podstoupit amputaci dolní končetiny.
 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora