V liberecké nemocnici se neslyšící brzy lépe domluví

20.11.2014 23 0

Dvě desítky všeobecných sester a jedna ošetřovatelka Krajské nemocnice v Liberci nyní absolvují kurz základy znakového jazyka. Cílem je zlepšit komunikaci s neslyšícími pacienty.

titulní fotka

„Kurz má pět lekcí, každá trvá dvě hodiny. Zdravotníci se v něm naučí základní fráze nebo otázky, které jsou v jejich práci důležité. Budou se umět zeptat, co se stalo, co pacienta bolí, jaké je jeho datum narození nebo zda je pojištěn. Nebo mu také dokáží po ukončení kurzu ve znakovém jazyce říci, že se chystají píchnout mu injekci nebo ho uklidnit, že se nemusí bát bolesti,“ vysvětlila Lydie Charouzová, manažerka liberecké pobočky obecně prospěšné společnosti Tichý svět, která kurzy zajišťuje.

Ze strany zdravotníků je o tuto formu vzdělávání velký zájem.

„Původně se měla školit jen skupina deseti lidí, nakonec jsme se ale dohodli, že se budou ve znakovém jazyce školit skupiny dvě. I tak je ale řada sester, na které se zatím nedostalo," konstatovala ředitelka pro ošetřovatelskou péči nemocnice Marie Fryaufová.
V příštím roce podstoupí školení i další zaměstnanci.
„Určitě se dostane na ošetřovatelský personál v Panochově nemocnici v Turnově. A pokud dojde k dohodě o rozsáhlejším kurzu, budu i pro to, aby se vyškolili vybraní pracovníci ambulancí. Ti by v případě potřeby přišli s neslyšícím pacientem komunikovat třeba i na jiné oddělení nemocnice,“ doplnila Fryaufová.
Liberecká nemocnice v současné době využívá ke komunikaci s neslyšícími speciální tablet, kterým se lze okamžitě spojit s tlumočníkem do znakového jazyka.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

1 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora