V ruském parlamentu jsou návrhy pro i proti babyboxům

3.6.2016 1 0

Moskva 3. června (ČTK) - Ruská senátorka Jelena Mizulinová předložila parlamentu návrh zákona, který by zakázal používání babyboxů, umožňujících matkám anonymně se zřeknout svého dítěte. Předloha hrozí pokutou sahající od jednoho do pěti milionů rublů (od 362.000 do 1,8 milionu Kč), uvedl server Newsru.com. Návrh zakázat babyboxy následoval po návrhu tato zařízení naopak legalizovat jako "okna života".

titulní fotka

Babyboxy, které se do Ruska poprvé dostaly z Česka před pěti lety, považuje zákonodárkyně za "iluzi humánního řešení problému" s nechtěným dítětem. Ve skutečnosti se ale žena nezbaví složité situace, která ji k takovému rozhodnutí dovedla, to spíše jak matka, tak dítě dopadnou ještě hůř. "Praxe v zemích, které přistoupily na babyboxy, ukazuje, že potom, co se objevila možnost anonymně se zřeknout dítěte, počet těchto případů prudce vzrostl," tvrdí senátorka, podle které je záhodno "přenést důraz na zesílení podpory žen v těžké životní situaci".

Dříve předložený návrh zákona, který by babyboxy v Rusku oficiálně povolil, vláda posuzovala 1. června, ale rozhodla se jej nepodpořit. Návrh trojice členů, respektive členek horní komory ruského parlamentu zdůrazňuje, že "okna života" zachraňují nejen děti, ale i matky, a to před trestním stíháním za vraždy dětí.

Naopak podle ministerstva zdravotnictví babyboxy neřeší vraždy novorozenců, protože ty jsou příznačné pro asociální ženy, které se sotva budou pídit na internetu po informacích o nejbližším babyboxu. Podle zkušeností z několika ruských regionů, kde se babyboxy uplatňují, v těchto zařízeních končí kojenci, kterým se dostávalo péče, jak svědčí i poměrně kvalitní oblečení a přiložené poznámky. "Je málo šancí, že takto zachráníme dítěti život, ale takto mu odebereme rodiče," usoudila ředitelka odboru péče o děti Jelena Bajbarinová.

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Prvních pět babyboxů se na jihu Ruska objevilo v říjnu 2011. "Chceme skoncovat s děsivou praxí, kdy novorozenci jsou ponecháni bez pomoci a dokonce jsou odkládáni do popelnic," uvedla mluvčí krajských zdravotních úřadů Jelena Golbergová při instalaci prvního babyboxu. O měsíc později zaznamenalo zařízení v Soči prvního klienta.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora