Na heliportu v K.Varech bude možná moct přistávat velký vrtulník

31.5.2016 8 0

Karlovy Vary 31. května (ČTK) - Na heliportu Karlovarské krajské nemocnice by letos na podzim mohl poprvé přistát i těžší vrtulník, který zabezpečuje leteckou záchrannou službu v Karlovarském kraji. Projekt Pavilonu akutní medicíny s využitím 4,5 tuny vážícího stroje nepočítal, dimenzován je na nosnost 3,5 tuny. Karlovarský kraj nyní čeká na výsledek statického posouzení budovy. Pokud statik přistávání vrtulníku schválí, stačí na heliportu udělat úpravy v řádu desítek tisíc korun, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Jakub Pánik (ČSSD).

titulní fotka

Projekt na pavilon se podle něj připravoval asi před deseti lety. "V té době se předpokládalo, že ten velký vrtulník, kterým létá armáda České republiky a dělá leteckou záchrannou službu pro Karlovarský a Plzeňský kraj, už létat nebude. Nestalo se tak. A bohužel v průběhu té realizace už si na toto nikdo nevzpomněl. Až ve chvíli, kdy se celá stavba udělala a ukázalo se, že armáda bude i nadále toto poskytovat," řekl Pánik.

Podle předpokladů měl leteckou záchrannou službu poskytovat jiný, lehčí typ vrtulníku, který obsluhuje například Ústecký kraj. To se ale nestalo, a tak vrtulník v případě potřeby přistává na fotbalovém stadionu nebo zraněné transportuje rovnou do plzeňské fakultní nemocnice.

"V této chvíli si myslíme, že všechna potřebná opatření jsou realizovatelná. Poslední potřebnou věcí je posouzení statiků. Byť oficiální vyjádření ještě nemáme, podle našich informací by stavba měla zátěž většího vrtulníku unést," uvedl náměstek. Nutné bude podle něj prodloužit síťové zábrany, aby se zvětšila bezpečnostní zóna. Tyto úpravy by v ideálním případě mohly být hotové už v září.

Moderní pavilon akutní medicíny vznikl v areálu karlovarské nemocnice v roce 2012. Jeho výstavba stála téměř 600 milionů korun.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora