Robot v Nemocnici Prostějov pomáhá lidem zpět do života

4.3.2016 28 0

Prostějov - K návratu zpět do běžného života pomáhá pacientům Centra léčebné rehabilitace Nemocnice Prostějov robotická rehabilitace.

titulní fotka

Nemocnice pro zahájení této nové metody zakoupila moderní robotický přístroj Gloreha. Ten, jediný pro rehabilitaci rukou a prstů na Moravě, pomáhá obnovit hybnost lidem po mozkových příhodách, operacích nebo úrazech mozku a míchy, a také pacientům po úrazech s poškozením periferního nervstva a svalové soustavy v oblasti ruky.
Přístroj pro roboticky asistovanou pohybovou terapii horních končetin s motivační zpětnou vazbou se kromě Prostějova nachází v České republice už pouze v rehabilitačním centru v Kladrubech. Funguje jako robotická rukavice, která pomáhá hraním her při rehabilitaci. Tímto cílevědomým cvičením formou hry pomáhá pacientům získat zpět kontrolu nad svými horními končetinami.
„Pacientům pomůže vyřešit jejich problémy s obratností a ochablostí svalů ruky a prstů, přispívá ke zlepšování koordinace horních končetin a ke zlepšení celkové koncentrace při provádění pohybů,“ říká primář rehabilitačního oddělení prostějovské nemocnice Per Konečný.
Už několik sezení na speciálním robotovi má za sebou šestatřicetiletý Jaroslav Vysloužil z Prostějovska. „Při řezání doma na rozbrušovačce se mi rozletěl kotouč a pořezal mi prsty. Úraz je vážně poškodil,“ vzpomíná na letošní leden muž, který pracuje jako zedník.
Následně musel podstoupit dvě operace, ale kvůli stále omezené hybnosti ruky se ještě nemůže vrátit zpět do zaměstnání. „Než jsem začal cvičit pomocí robotické ruky, nezvládal jsem ani základní činnosti jako je uchopit skleničku nebo si vyčistit zuby. Už po několika sezeních ale vidím v tomto ohledu velké zlepšení a nemocná ruka se den ode dne zlepšuje,“ popsal své pokroky pacient.
Rukavice Gloreha je připevněna k ruce i zápěstí speciálními pásy s upnutím kolem dlaňové strany prstů včetně palce a díky pneumatickému pohonu pomáhá pohybu ruky v místě kloubů. Vlastní cvičení je podle 3D animace zobrazené na obrazovce zařízení. Rukavice je totiž propojená s hrami, které jsou navrženy pro terapeutické účely. Samotná hra pak nutí uživatele používat všechny prsty, zápěstí a předloktí.
„Rukavice z počátku nutí postiženou ruku hýbat se automaticky, posléze už musí pacient rukou, prsty nebo zápěstím hýbat sám a rukavice mu naopak klade jistý odpor. Záleží na tom, ve které fázi terapie se pacient nachází a jakou obtížnost přidělený terapeut zvolí. Robotický rehabilitační přístroj pomáhá lidem trvale vykonávat tentýž pohyb s vysokou přesností,“ vysvětlil primář s tím, že díky uloženým datům ze cvičení je možná zpětná vazba pro lékaře nebo fyzioterapeuta, jenž může různě pacientovi zvyšovat obtížnost.
Pohyby pacientů jsou snímány prostřednictvím senzorů a předávány do počítače. Pohyb horní končetiny se tedy zobrazuje na monitoru PC. Počítačové vyhodnocení pacientem prováděného úkolu pak umožňuje měřitelně zhodnotit úspěšnost léčby. „U pacientů všech věkových kategorií si tato forma terapie dokáže získat velkou oblibu. Pro svou jednoduchost a zábavnost je silně motivující, protože je doslova vtáhne do aktivního přístupu, a měřitelnost výsledku v nich vyvolává, v dobrém slova smyslu, i jistou soutěživost," sdělil primář.
Roboticky asistovaná rehabilitace v žádném případě nenahrazuje klasickou fyzioterapii, ale zásadním způsobem ji obohacuje o nové prvky se zpětnou vazbou. „Nový přístroj budeme využívat v kombinaci s osvědčenými terapiemi a metodami tak, aby byl léčebný účinek co nejvýraznější," uzavřel primář Konečný.
Jedno cvičení na přístroji by mělo trvat zhruba 20 až 30 minut a pacienti by měli absolvovat zhruba 5 až 10 těchto sezení. Ke cvičení je nutno se předem objednat na recepci ambulance Centra léčebné rehabilitace prostějovské nemocnice. Pacient si pouze přinese doporučení – žádanku na rehabilitaci od svého praktického, či odborného lékaře, i výsledky již absolvovaných vyšetření.

Popisek: Jaroslav Vysloužil po úraze rehabilituje pomocí speciální robotické ruky. Foto: Nemocnice Prostějov

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora