Streptokok seniorku málem připravil o život, pomohli jí ve Valašské Meziříčí

1.3.2016 36 0

Valašské Meziříčí - Déle než čtyři roky trápily osmdesátiletou Růženu z Valašské Bystřice komplikované otevřené rány po celém těle způsobené jedním malým vředem na břiše.

titulní fotka

Když nezabíraly žádné osvědčené metody léčby, žena už ztrácela naději a smiřovala se s nejhorším scénářem. Pomohla až speciální léčba vlhkého hojení nasazená převazovou sestrou Nemocnice Valašské Meziříčí, která doslova zachránila pacientce život.
„Paní do nemocnice přišla s jedním malým vřídkem na břiše, který se měl normálně léčit. Tehdy ještě nikdo netušil, do jakých rozměrů se onemocnění rozvine. I když pacientka neměla příznaky a ani stěry nenasvědčovaly infekci, pomocí kultivací jsme po několika týdnech odhalili přítomnost hemolitické streptkokokové infekce v ráně,“ vzpomíná převazová sestra Kateřina Palinčáková, která se úzce specializuje na léčbu ran.
Pacientce se z jednoho vřídku rány rychle rozšířily po celém břiše a také na stehno a bérce. Zasahovaly i svalstvo a způsobovaly nesnesitelné bolesti. Metoda léčby první volby – plastika kožních štěpů ze stehna, která se u těchto potíží používá, sice chvíli kůži paní Růženy pomohla, ale kvůli infikaci původních ran streptokokem se štěpy neuchytily a po čase odpadly.
„Měla jsem velké, ukrutné bolesti, hlavně při převazech. Dvakrát jsem byla po měsíci hospitalizovaná dokonce na jednotce intenzivní péče. Tam, když probíhaly pravidelné převazy, mě museli uspávat, abych to vydržela. Byla jsem už opravdu na pokraji svých fyzických a psychických sil. Převazové sestře Palinčákové vděčím opravdu za strašně moc, ta mi pomohla nejvíce,“ říká o své dlouhé léčbě pacientka.
Musela být několikrát dlouhodobě hospitalizovaná a dostala se až do kritického septického stavu, kdy byla již v ohrožení života. Nutné u ní bylo zavést  umělou výživu, která také podporuje hojení ran. Seniorka už byla naprosto vysílená. Zdravotní stav navíc komplikovala artróza, kterou paní Růžena trpí a léčí ji kortikoidy. Tyto léky pomáhají pří léčbě systémového onemocnění, jímž revmatická artróza je, ale také mají spoustu vedlejších účinků, mezi něž se řadí například i to, že zkreslují zánětlivé fáze akutní infekce. Kortokoidy mohou také mít kožní projevy jako je pergamenová kůže a zdlouhavé hojení ran, které se na kůži vyskytují.
„Byli jsme zoufalí, ale nehodlali jsme se vzdát. Rozhodla jsem se proto zkusit méně tradiční metodu vlhkého hojení, jež je šetrnější. Převazy není nutné provádět tak často a léčba spočívá v aplikaci speciálních vlhčených silikonových polštářků. Rány byly tak rozsáhlé, že jsme aplikaci vlhkého krytí prováděli v celkové anestézii, pod dohledem anesteziologa,“ popisuje Kateřina Palinčáková.
Rány se začaly s novou léčbou pomalu zlepšovat a převazy se staly pro seniorku snesitelnými. Zpočátku hojení bylo dokonce překvapivě rychle. Postupně se zahojilo celé břicho a seniorka tak mohla zpět domů.
Stehno s další otevřenou ranou na bérci se hojilo další dlouhé měsíce, kdy paní Růžena byla již v ambulantní péči a veškeré převazy probíhaly pouze s asistencí převazové sestry. Pacientka však důsledně dodržovala všechny pokyny a tak se jí podařilo zbavit i této rány. Mezi návštěvami specializované ambulance pro léčbu chronických ran, si prováděla převazy sama, nebo za asistence rodiny.
Paní Růžena trpěla infekcí bakterie Streptococcus pyogenes, která je mimo jiné také původcem spálové angíny nebo takzvané růže. Tyto bakterie produkují toxiny, které požíraji lidskou tkáň, proto jsou někdy označovány jako masožravé. Bakterie se nejčastěji projevuje puchýřky, vřídky, gangrénou, nekrózou a způsobuje až rozpad kožní tkáně. Dalšími příznaky jsou běžná horečka, nevolnost a zvracení.
„Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, proto nedoporučuji jej podceňovat. Každý, koho trápí dlouho nehojící se rány nebo kdo pečuje o seniory s těmito potížemi, by měl navštívit odborného lékaře a potíže co nejdříve řešit,“ uzavírá Kateřina Palinčáková, která ročně pečuje o mnoho pacientů s  nehojícími ranami.
V Nemocnici Valašské Meziříčí funguje ambulance pro léčbu ran v rámci chirurgické ambulance. Ideální je pro klienty doporučení praktického lékaře, ale pacienti, kteří jsou propuštěni již z nemocnice, mohou přijít po objednání kdykoliv. Ambulance vybavuje pacienty speciálním krytím na léčbu chronických ran.
¨
Popisek:  Pacientka Růžena (vpravo) s převazovou sestrou Kateřinou Palinčákovou. Foto: Nemocnice Valašské Meziříčí
 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora