V motolské nemocnici provedli unikátní operaci menisku

1.3.2016 104 0

Praha - Místo poškozeného menisku umělohmotná náhrada, která se postupně vhojí do těla a zamezí další destrukci kloubní chrupavky.

titulní fotka

S tímto inovačním řešením přišli lékaři Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol. Ti v závěru února ve spolupráci s belgickým specialistou Rene Verdonkem touto revoluční metodou operovali prvního českého pacienta. Využití inovativních materiálů je příkladem nového, dynamicky se rozvíjejícího přístupu uplatňovaného v medicíně, který se nazývá tkáňová regenerace.
I když se jedná se o relativně složitý operační zákrok hluboko v kloubu, který je prováděný v celkové či spinální anestezii a vyžaduje relativně dlouhodobou rekonvalescenci po dobu vhojování transplantátu, má tento způsob léčby podle přednosty Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol Tomáše Krče jednoznačné výhody. „Doposud se poranění menisku a kloubních pouzder řešila částečným odstraněním defektní části kloubu, v lepším případě sešitím trhliny menisku. Nezamezilo se však postupnému poškozování chrupavky, což se nakonec muselo řešit výměnou celého kloubu,“ říká profesor Trč.
Náhrada chybějící části, nebo dokonce celého menisku, a to uměle vytvořeným komponentem, který je časem v těle kompletně vstřebán, umožňuje úspěšnou léčbu pacientů s bolestivými meniskovými lézemi. To vše bez následného omezení v zatížení a plné funkčnosti tlumení nárazů, ke kterým v kolenním kloubu dochází. Při poškození menisku totiž v kloubním pouzdru vzniká prázdný prostor, kde se zejména při zatížení výrazně zvyšuje tlak na chrupavku a dochází tak k jejímu kontinuálnímu poškozování. To může vést až k nutnosti provést totální náhradu kolenního kloubu. Pokud se však poškozená část nebo dokonce celý meniskus nahradí umělým komponentem, je tlumící efekt zachován a nedochází k postupné devastaci chrupavky. Implantace bude indikována zejména při léčbě nezhojitelných roztržení menisku nebo ztrátách meniskové tkáně.
Rehabilitace po implantaci trvá přibližně 2 až 3 měsíce, avšak z dlouhodobého hlediska dokáže zamezit rozvoji nepříjemné artrózy, čímž se pacient vyhne daleko více zatěžujícím a náročnějším zákrokům. Umělohmotná náhrada z polykarbonátu podporuje vlastní hojivé procesy těla, a může tedy sloužit i k případné opravě a regeneraci tkáně původního menisku.
Artróza v současné době postihuje nejčastěji muže ve věku 30 až 40 let, přičemž jen ve FN Motol jsou ročně s diagnózami poškození menisku či osteochondrálním defektem (poškozením kloubního pouzdra) ošetřeny stovky pacientů. Významný nárůst evidují lékaři zejména vlivem vyšší agresivity sportu a nedostatečné přípravě organismu (tedy kloubů) na vyšší agresivitu sportovních i jiných aktivit, velký vliv na vznik onemocnění mají též faktory degenerativní.

Popisek:  Lékaři Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol na unikátní operaci menisku spolupracovali s belgickým specialistou Rene Verdonkem. Foto: FN Motol

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora