Českobudějovická porodnice nedostatkem lékařů netrpí

15.2.2016 25 0

České Budějovice - Přestože v českých porodnicích chybí podle nedávného průzkumu 200 lékařů, v Nemocnici České Budějovice si na nedostatek porodníků nemohou stěžovat.

titulní fotka

Gynekologicko-porodnické oddělení zde v současnosti zaměstnává pětadvacet lékařů na plný úvazek a čtyři externě spolupracující.
„Problém nedostatku porodníků nepociťujeme. Většina lékařů chce totiž pracovat v prosperujícím zařízení, v moderním prostředí a s novou technikou. Českobudějovická nemocnice také poskytuje praxi lékařům z celého kraje,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice Petr Sák. Přes dostatek lékařů mohou fyziologické porody vést i porodní asistentky, což se děje zejména na přání rodiček.
Přestože se tedy většina tuzemských porodnic potýká s trendem, kdy práce v lůžkových zařízeních ztratila na atraktivitě a lékaři vyhledávají zaměstnání v ambulantní sféře, v Českých Budějovicích je situace odlišná. Největší krajské zdravotnické zařízení se vymyká i dalšímu trendu, podle nějž více než třetina lékařů má v lůžkových zařízeních zkrácené úvazky. „U nás máme jen čtyři takové pracovníky,“ podotkl primář Sák.
Českobudějovická porodnice a neonatologické oddělení za zhruba 200 milionů korun byly otevřeny loni na podzim. „V přízemí jsou tři ambulance porodnice a zázemí celé budovy zahrnující šatny zaměstnanců, sklady a administrativní pracoviště porodnice. V prvním patře se nachází lůžková část neonatologie, ve druhém patře je lůžková stanice rizikového těhotenství a porodnice a neonatologické pracoviště zajištující bezprostřední poporodní péči o novorozence. Porodnické pracoviště v sobě zahrnuje prostor pro příjem k porodům, dvě příjmové ambulance a dvě vyšetřovny, čtyři jednolůžkové předporodní pokoje, pět porodních sálů a dva sály operační, určené pro provádění císařských řezů. Ve třetím patře je stanice šestinedělí s dvoulůžkovými pokoji a 10 nadstandardních jednolůžkových pokojů a neonatologická stanice péče o fyziologické novorozence. Ve čtvrtém patře bude v březnu dobudována lůžková stanice určená pouze pro matky, které mají své děti umístěné na stanicích jednotky intenzivní a resuscitační či intermediální péče, popřípadě pro posílení kapacity stanice rizikového těhotenství,“ uvedl předseda představenstva nemocnice Břetislav Shon.
Porod v Nemocnici České Budějovice si může zvolit jakákoliv maminka, aniž by se musela dopředu zaregistrovat. K porodu si může pozvat až dvě blízké osoby, které za účast neplatí žádný poplatek, obvyklý v jiných zařízeních. Jelikož porodnice disponuje deseti nadstandardními pokoji, není nutné ani objednání těchto prostor.
Maminky bývají po spontánním porodu propuštěny třetí den, po císařském řezu pátý, samozřejmě v případě, že se neobjeví žádné zdravotní komplikace. Nemocnice umožňuje i volbu způsobu porodu. „Máme k dispozici zcela přizpůsobitelná porodní lůžka nebo porodní stoličky, na nich si může rodička polohu sama zvolit. Hodně neobvyklé polohy umožňujeme pouze na základě podpisu rodičky o převzetí odpovědnosti za dítě,“ řekl primář Sák.
Při porodu mohou rodičky využívat různé pomůcky - relaxační míče, porodnickou stoličku, masážní segment na porodnické posteli, závěsný systém Combitrac, relaxační masážní vanu. Mohou mít i vlastní porodní plán, nicméně nemocnice upřednostňuje osobní pohovor porodní asistentky a lékaře s rodičkou. „Dáváme přednost osobnímu sdělení a snažíme se rodičce vyhovět,“ sdělil primář.
Neonatologické oddělení vítá tuto formu kontaktu s rodiči v předstihu před porodem tak, aby bylo možné případné nejasnosti včas s rodiči prodiskutovat. „Snažíme se včas ujednotit vzájemnou představu o poporodní péči a péči o novorozence a maximální možnou vůlí vyhovět jejich přání,“ řekl primář neonatologického oddělení Milan Hanzl.
V českobudějovické porodnici je již několik let standardem takzvaný Bonding – tedy neodnášení dítěte od matky hned po porodu. Tento přístup lze realizovat také u císařského řezu, pokud není maminka v celkové anestezii, ale současně je nutné akceptovat stanovisko operatéra (porodníka). „Pokud nelze realizovat bonding na operačním sále, pak go provádíme co nejdříve po ukončení operace. Do té doby podporujeme kontakt kůže na kůži, tedy ‚klokanění‘ s tatínkem,“ sdělil primář Hanzl.


Popisek: Areál Nemocnice České Budějovice. Foto: Nemocnice ČB

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora