Do protialkoholní léčebny se už po roce vrací pětina klientů

20.1.2016 93 0

Praha - Každý pátý klient VZP, který byl v roce 2014 hospitalizován v protialkoholní léčebně, absolvoval totéž i o rok dříve.

titulní fotka

Potvrdila to analýza, kterou v minulých dnech provedla největší tuzemská zdravotní pojišťovna. Celkem přitom za péči o své klienty v protialkoholních léčebnách loni zaplatila skoro 91 milionů korun. Nejvíce pacientů pocházelo z jižní Moravy a Zlínského kraje.
Ukazuje se, že název známého filmu Dobří holubi se vracejí nebyl jen pouhou nadsázkou. Velká část pacientů protialkoholních léčeben se za jejich zdi skutečně vrací. Přitom paradoxně v krajích, kde lidé končí na léčení nejčastěji, je naopak recidiva pobytu v léčebně nejnižší.
Celkový počet klientů pojišťovny, kteří každý rok pobývají v protialkoholní léčebně, se však za posledních pět let mírně snižuje. Průměrné náklady na péči o ně naopak rostou. Z 56 tisíc korun v roce 2010 na více než 70 tisíc v roce 2014. Průměrný počet ošetřovacích dnů, které v léčebně stráví, se přitom ve sledovaném období pohybuje stabilně kolem padesáti.
Česká republika patří dlouhodobě mezi země s vysokou spotřebou alkoholu. Podle studie Světové zdravotnické organizace vypije každý Čech průměrně 13 litrů čistého alkoholu za rok, což je dvojnásobek celosvětového průměru. U českých mužů je podle téhož zdroje průměrná spotřeba dokonce 18,6 litru čistého alkoholu ročně.
 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora