Za pacienty s HIV platí pojišťovna výrazně více

2.12.2015 7 0

Praha - Výdaje největší tuzemské zdravotní pojišťovny (VZP) za léčbu pacientů s HIV stouply za posledních pět let o více než 100 milionů korun.

titulní fotka

To představuje nárůst bezmála 70 procent. Počet klientů s touto nemocí se přitom za stejnou dobu zvýšil o 27 procent. Důvodem, proč náklady rostou rychleji než počty nemocných spočívají v tom, že pacientům jsou dostupné stále modernější a účinnější léky, které ovšem také stojí více peněz. Pojišťovna tyto údaje zveřejnila u příležitosti Světového dne boje proti AIDS, který připadá na 1. prosince.
Průměrné náklady na péči o jednoho klienta s HIV přesáhly loni u pojišťovny 186 tisíc korun. Ještě v roce 2010 to přitom nebylo ani 140 tisíc. Pojišťovna vytvořila takzvané pozitivní listy. Jedná se o aktualizovaný seznam přípravků, u kterých dohodla s dodavateli na slevách. Pro pacienty jsou tyto léky vždy bez doplatku a pojišťovna doporučuje lékařům, aby je v případě možnosti přednostně předepisovali. Takto dosažené úspory přesáhly za dva a půl roku už dvě miliardy korun. Tím se jí daří tlačit ceny běžných léčiv dolů a mohl tak být pro klienty s HIV zajištěn moderní lék, který do té doby nebyl v České republice hrazen z veřejného zdravotního pojištění. VZP tak začala přípravek americké firmy spjaté se jménem světoznámého českého chemika Antonína Holého hradit jako první v republice. Přípravek s obchodním názvem Stribild je vhodný pro pacienty, u kterých nelze použít doposud dostupné léky.
Nejvíce pacientů nakažených virem HIV je v České republice dlouhodobě v Praze, ve středních Čechách a v Jihomoravském kraji. Mezi infikovanými je výrazně více mužů než žen. Infekce HIV a nemoc AIDS se neustále šíří i přesto, že riziko lze snížit na naprosté minimum „nerizikovým“ chováním.
Pokud máte obavy a nejste si jisti, zda jste se nemohli nakazit, nechte si udělat příslušné diagnostické vyšetření. Protilátky proti HIV se však vytvářejí zpravidla 2 až 5 týdnů po nákaze, takže pokud má být výsledek testu skutečně spolehlivý, pak musí uplynout 2 až 3 měsíce od rizikového chování. O vyšetření byste měli požádat svého ošetřujícího lékaře, můžete však absolvovat odběr krve i v některé AIDS poradně nebo zdravotním ústavu. Výsledek testu budete znát nejpozději do 14 dnů.
 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora