Do Budějovic se jezdí učit urologové z celé republiky i zahraničí

2.12.2015 43 0

České Budějovice - Urologické oddělení českobudějovické nemocnice je jedním z nejvýznamnějších tuzemských center poskytujících komplexní terapii urolitiázy (močových kamenů).

titulní fotka

~~Vedle své medicínské činnosti se postupně stává i vyhlášeným vzdělávacím a vědeckým pracovištěm. Metody šetrné chirurgické léčby se zde učí specialisté z celé České republiky. Zájem o získání zkušeností na tomto pracovišti přitom roste i za našimi hranicemi.
„Zájem o vzdělávání lékařů v této chirurgické oblasti přímo souvisí s obrovským rozvojem endoskopických metod a zaváděním nových přístrojů. Zájem o stáže u nás pak s odbornou erudicí, zkušenostmi a samozřejmě i s  vybavením našeho pracoviště, které je na velmi vysoké technické úrovni,“ uvedl lékař Aleš Petřík, zástupce primáře Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a člen skupiny sedmi urologů zpracovávající doporučené postupy léčby urolitiázy v Evropě.
Už atestovaní specialisté urologové se v Českých Budějovicích vzdělávají několikrát ročně v oblasti endoskopické terapie urolitiázy formou dvoudenních workshopů přímo na operačním sále. Vždy v menších, zhruba pěti až šestičlenných skupinách. „Je to právě proto, aby bylo možné zajistit účast všech přítomných přímo na operačním sále v přímém kontaktu s operatérem,“ poznamenal Petřík s tím, že další workshop bude v lednu.
Na programu prvního dne kurzu je přednáška shrnující problematiku a prezentace konkrétních případů, s nimiž se druhý den lékaři setkají přímo na operačním sále. Následuje celodenní program na sále a přibližně pět chirurgických zákroků. „Provádějí se vesměs perkutánní výkony a uretroskopie, to znamená výkony v horních cestách močových, v ledvině a močovodech,“ dodal Petřík.
Speciální workshopy již v Českých Budějovicích absolvovali například lékaři z nemocnic v Plzni, Brně, Olomouci, Hradci Králové, Zlíně, ale také dva Slováci a dva Bělorusové.
Urolitiáza, čili tvorba a přítomnost kamenů (konkrementů) v močových cestách, je onemocněním starým stejně jako lidstvo samé. V současné době postihuje přibližně každého desátého člověka. Vývoj léčby urolitiázy ovšem v posledních dvaceti letech prošel převratnými změnami ve prospěch nemocných. V českobudějovické nemocnici, jejíž urologické oddělení má vynikající zvuk i za hranicemi České republiky, je otevřená chirurgická léčba urolitiázy (močových kamenů) dávnou minulostí. Lékaři zde řeší případy tohoto druhu maximálně šetrnými metodami, které nezatěžují pacienta a umožňují jeho téměř okamžitý návrat do běžného života.
„Ještě před dvaceti lety byly prakticky jedinou možností odstranění konkrementu otevřené operace. Ty v současné době z padesáti procent nahradily extrakorporální litotrypse odstraňující konkrementy mimotělní rázovou vlnou a ze zbytku endoskopické metody, které zahrnují perkutánní a uretroskopické výkony prováděné rigidními a flexibilními přístroji. Klasická otevřená operativa je na dobře vybaveném a erudovaném pracovišti už jen historickou záležitostí,“ konstatoval Petřík.
Ještě v roce 1992 bylo léčeno v českobudějovické nemocnici 266 pacientů s urolitiázou, 21 z nich muselo podstoupit klasickou otevřenou operaci. V roce 2012 prošlo oddělením s tímto onemocněním 787 pacientů, přičemž ani jediný se nemusel podrobit klasickému otevřenému chirurgickému zákroku.
Příkladem terapie nejméně zatěžující pacienta je už zmíněná extrakorporální litotrypse, což je metoda na rozbíjení močových konkrementů mimotělní rázovou vlnou. Laicky řečeno se jedná o způsob odstranění močových kamenů z ledvin nebo močovodu bez zásahu skalpelu. Jejím cílem je rozdrtit konkrement na drobné částky, které pacient vymočí. Pokud už musejí lékaři „vstoupit“ dovnitř těla, využívají k tomu výhradně pro pacienta maximálně šetrné endoskopické zákroky. Tyto metody spočívají v tom, že lékaři zavedou do těla miniaturní rigidní či flexibilní přístroj do močovodu a ledviny buď přes močovou trubici a močový měchýř, nebo jedním malým otvorem.
Urologické oddělení Nemocnice České Budějovice, je v současnosti centrem poskytujícím komplexní terapii urolitiázy (močových kamenů) nejen pro pacienty z Jihočeského kraje, ale i z jiných regionů republiky. Ročně zde lékaři provedou okolo 500 extrakorporálních litotrypsí, 400 ureteroskopických výkonů, včetně flexibilních a 100 perkutánních výkonů. Touto bilancí se řadí mezi největší centra pro terapii urolitiázy v České republice.
 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora