Plicní lékaři bojují za pacienty s CHOPN

23.11.2015 60 0

Praha – Dušnost, chronický kašel, únava, vykašlávání hlenů.

titulní fotka

Toto jsou typické příznaky chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), která v České republice trápí přibližně 14 procent dospělých. I přes všechno úsilí plicních lékařů se daří léčit pouhou třetinu nemocných, téměř půl milionu lidí o své diagnóze neví. Celkový počet 800 tisíc pacientůse nemění. Loni přímo kvůli CHOPN zemřelo 3500 lidí, což je pětatřicetkrát více než na astma.
„Zhruba osmdesát procent všech případů CHOPN má na svědomí kouření. Nemoc je následkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu. Nejčastěji začnou pacienti pociťovat první příznaky po čtyřicítce, mnohdy je však přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. Stává se, že jsou do nemocnice dovezeni až v dramatickém stavu dechové tísně a vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče,“ říká lékař Vítězslav Kolek, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc a předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. Podle něj je situace stejně dramatická i ve světě, kde se s CHOPN potýká přes 200 milionů lidí a péče o ně stojí kolem 200 miliard EUR ročně.
CHOPN nelze vyléčit, léky však umí výrazně zpomalit zhoršování stávajícího stavu a zmírnit potíže nemocných.
Čeští plicní lékaři věří, že se situace zlepší, a to ze třech důvodů: novým typům a kombinacím léčby, pacientské organizaci a výzkumu, na kterém pracují s kolegy po celém světě. „Naši pacienti dostávajínejmodernější léčbu. Aby zafungovala, musí ji správně užívat. K tomu je nutné, aby spolu lékaři a pacienti dobřekomunikovali,“ vysvětluje Vítězslav Kolek.
Proto se čeští pneumologové zapojili do mezinárodního výzkumu CHOPN. „Letos byla díky nám vytvořena rozsáhlá studie s téměř čtyřmi tisíci pacienty, sledující výskyt a podobu CHOPN v jedenácti zemích střední a východní Evropy. Výsledkem dosud největší studie svého druhu je přesný popis nemocných s touto diagnózou, který nám umožní dobře volit léky, které pomohou pacientům žít déle, kvalitněji a s co nejnižší potřebou návštěv nemocnice. Příští rok největší mezinárodní databázi nemocnýchdokončíme,“ uvádí lékař Vladimír Koblížek, zástupce přednosty pro výuku a výzkum Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Užší spolupráci lékařů s pacienty by měl nově zajišťovat pacientský Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN), který vznikl z původní odborné organizace. Podle jeho předsedy, lékaře Stanislava Kosa, se zaměří i na prevenci. Kromě lidí s CHOPN zastoupí další pacienty s plicními nemocemi. Organizace se stane členem své evropské sestry - EuropeanFederationof Astma, Allergy and AirwaysDiseases Patients Associations (EFA), a je součástí poradního orgánu Ministra zdravotnictví – Pacientské rady.
„Řada pacientů s CHOPN neumí správně inhalovat a účinnost léků se tak snižuje až o polovinu. Lékaři by měli při každé návštěvě pacienta zkontrolovat, zda vdechuje z inhalátoru správně. Na to ale nemají čas. Přitom pro vzdělání pacienta s plicní nemocí existuje ve zdravotnictví kód, pojišťovny by jej tedy mohly proplácet. Odmítají ale tento kód lékařům nasmlouvat a zaškolení nových pacientů se tak většinou odehrává ve spěchu,“ přibližuje jeden z problémů Stanislav Kos.

Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP (ČPFS)
Je odborná lékařská společnost, která řeší problematiku všech respiračních nemocí po stránce prevence, vyhledávání, diagnostiky i terapie. ČPFS vytváří doporučené klinické postupy, vypracovává odborná stanoviska k různým problémům z vlastní iniciativy nebo na žádost orgánů státní správy. Odborné sekce ČPFS prohlubují a rozšiřují informace v jednotlivých funkčních specializacích oborůpneumologie a ftizeologie, hlavními směry odborného zaměření oborů jsou nemoci spojené s bronchiální obstrukcí, nádory dýchacího ústrojí, infekční záněty včetně tuberkulózy, intersticiální a granulomatózní plicní procesy, poruchy dýchání ve spánku, léčba cystické fibrózy dospělých a další plicní nemoci. Chronická obstrukční plicní nemoc je jeden z nosných problémů tohoto lékařského oboru.

Český občanský spolek proti plicním nemocem(ČOPN)
Cílem je prohloubení vzájemné informovanosti a spolupráce mezi laiky a odborníky, zlepšení obecné povědomosti o problematice plicních nemocí a organizování aktivit, sloužících ke zlepšení situace pacientů s plicními nemocemi.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora