Nemocnice v Budějovicích zahájila provoz nové magnetické rezonance

20.11.2015 249 0

České Budějovice - Českobudějovická nemocnice zahájila provoz nové magnetické rezonance (MR).

titulní fotka

Moderní diagnostické zařízení za přibližně 36 milionů korun podstatně zvýší možnosti, rozsah, kvalitu i komfort realizovaných vyšetření.
Pětaosmdesát procent z celkových pořizovacích nákladů pokryje nemocnice z unijních zdrojů. Zbývajících patnáct procent hradí plně z vlastních zdrojů.
„Z letošních plánovaných investic českobudějovické nemocnice ve výši přibližně 756 milionů korun budou právě výdaje na nákup, modernizaci a obnovu medicínských přístrojů a technologií tvořit zhruba dvě třetiny,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Modernizace zdravotnických technologií týká oblasti léčebné i diagnostické. „Nová magnetická rezonance nahradí dosluhující přístroj z roku 2001 a dostupná bude nejen pacientům českobudějovické nemocnice, ale i pacientům dalších zdravotnických zařízení z celého regionu,“ poznamenal Zimola.
Magnetická rezonance, lidově nazývaná „tunel“, je moderní zobrazovací diagnostická metoda, která je zcela bezbolestná a nemá žádné negativní účinky na lidský organismus. V současné době patří mezi nejsložitější a nejdražší způsoby vyšetření.
„Nový přístroj s magnetickým polem 3 Tesla nabízí nejen širší diagnostické využití, ale také přesnější a detailnější zobrazení, než jeho předchůdce. Díky většímu vyšetřovacímu portálu je zde více prostoru, což znamená, že celé vyšetření je pro pacienta mnohem komfortnější. Jednotlivé techniky se zkracují a tím se částečně zkracuje i jeho pobyt v tomto prostředí. Oproti původní rezonanci je nová také méně hlučná,“ konstatoval primář Radiologického oddělení Nemocnice České Budějovice Petr Lhoták.
Magnetická rezonance zobrazuje tělo v jednotlivých vrstvách, jakoby rozřezané na tenké proužky. Odhalí tak procesy, které jsou jinými způsoby obtížně zjistitelné, například zánět, nádor, krvácení a podobně. Pomocí MR může lékař tyto procesy navíc přesně lokalizovat. Kromě velikosti se dozví, jaký je jejich vztah k ostatním orgánům. Vedle klasických řezů umožňuje MR zobrazit i trojrozměrné modely vyšetřovaných částí těla. To přispívá k lepší prostorové orientaci při rekonstrukci poraněných kloubů nebo plánování náročných operací.
Výhodou MR vůči ostatním zobrazovacím metodám v diagnostické radiologii je tedy již zmíněná větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, která je důsledkem rozdílné intenzity signálu u odlišných měkkých tkání. „Některé orgány jako nervy či mozková tkáň bylo možné neinvazivně zobrazovat až právě pomocí magnetické rezonance,“ zdůraznil primář Lhoták.
Díky rozsahu nastavení vyšetření je možné pomocí MR dosáhnout rozlišení, které dalece přesahuje možnosti rentgenu či CT. Dalšího zlepšení může být ještě dosaženo podáním kontrastní látky, která pomůže odhalit přítomnost zánětů nebo nádorových tkání.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora