Stále více diabetiků má moderní léky, riziko úmrtí je u nich srovnatelné s ostatní populací

18.11.2015 12 0

Praha - Za poslední tři roky se prudce zvýšil počet klientů největší tuzemské zdravotní pojišťovny s cukrovkou, kteří jsou léčeni moderními léky, takzvanými gliptiny.

titulní fotka

Loni jich bylo téměř o 40 procent více než v roce 2012. Také díky tomu je riziko úmrtí u pacientů s cukrovkou ve věku mezi 50 a 70 lety, kteří užívají perorální antidiabetika, téměř stejné jako u ostatní populace. Podle odborníků se jedná o unikátní výsledky.
Mimořádně příznivé zjištění vyplynulo z analýzy, kterou provedla Diabetická asociace ČR na datech klientů VZP. „Na dvě stě tisících pacientů s diabetem ve věku 50 až 59 let a 60 až 69 let se křivky úmrtnosti v podstatě překrývají s ostatní populací. Jinými slovy, minimálně čtvrtina diabetiků u nás má stejnou naději dožití jako jiní lidé. To je neobvykle dobrý výsledek, protože všude ve světě se udává riziko úmrtí u diabetiků dva až čtyřikrát vyšší,“ uvedl prezident asociace Milan Kvapil, přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol.
Všeobecná zdravotní pojišťovna měla loni 534 537 klientů s diabetem a za jejich léčbu vydala přibližně 6,2 miliardy korun.
Nárůst pacientů léčených gliptiny je meziročně okolo dvaceti procent. "Metformin stojí kolem čtyř korun za den, zatímco moderní antidiabetika se pohybují někde pod 50 korunami. Náklady na metformin ale klesají, protože se nám tlakem na cenu podařilo snížit jednotkovou cenu. Růst výdajů související s větším rozšířením moderních antidiabetik nám se tak částečně daří kompenzovat,“ konstatoval náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Petr Honěk.
Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu cukrů. Prevence diabetu je možná jen částečně. Spočívá ve zdravém stravování, udržování normální váhy a dostatku pohybu.
Průzkum, který pro uvedenou pojišťovnu provedla agentura STEM/MARK, ukázal, že lidé jsou si vědomi významu racionálního stravování při prevenci diabetu. Za velmi důležité to považuje 72 procent dotázaných. Ještě o čtyři procenta více uvádí jako velmi důležitý prvek prevence pravidelné kontroly u lékaře. Pravidelné pohybové aktivity už ale za velmi důležité pro předcházení cukrovce považuje jen 57 procnet respondentů. 54 procent označilo jako velmi důležité omezování sladkého a 50 procent omezení alkoholu, případně úplnou abstinenci.
Pokud už cukrovka u člověka propukne, lze vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři předejít jejím závažným komplikacím. Naopak při nedodržování stanovených pravidel hrozí vznik závažných chorob srdce a cév, snížení obranyschopnosti a z toho plynoucí častější infekční nemoci, poškození nervů v celém těle, poškození až selhání ledvin, oční sítnice vedoucí k oslepnutí či amputace dolních končetin.
 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora