Jindřichohradečtí chirurgové výrazně rozvinuli šetrnou operativu

14.10.2015 14 0

Jindřichův Hradec - Jindřichohradečtí chirurgové udělali krok kupředu v rozvoji takzvané šetrné operativy.

titulní fotka

V září totiž začali využívat dvě nové supermoderní technologie. Díky přístroji ThunderBeat a 3D laparoskopu, kterým dosud na jihu Čech disponuje pouze českobudějovická nemocnice, už úspěšně provedli první velice náročně onko-chirurgické zákroky v dutině břišní laparoskopicky, tedy pouze z drobných přístupů do pacientova těla.
„3D je ideální metodou i pro technicky náročnější laparoskopické operace. V brzké budoucnosti tak lze vzhledem k technologickému vývoji a novým medicínským poznatkům očekávat, že řadu zákroků, dosud prováděných výhradně otevřenou operativou, bude možné řešit laparoskopicky,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec Miroslav Janovský.
Zavedení obou nových chirurgických přístrojů do praxe představuje další zvýšení šetrnosti a přesnosti laparoskopických zákroků. Ty se tak stávají ještě bezpečnější a pro pacienta komfortnější. Zkracuje se čas operace i doba následné rekonvalescence. V případě 3D prostorového zobrazení, technologie známé z 3D kin či ze sledování televize v trojrozměrném formátu, dokáže operatér vybavený speciálními brýlemi vnímat vnitřek těla, jako kdyby byl pacient „otevřený“, což je u klasické laparoskopie nemožné.
„Jedná se o úplně novou generaci laparoskopických přístrojů s přidaným třetím rozměrem. Vidíme i hloubku, což umožňuje daleko lepší, šetrnější, preciznější preparaci tkání, šití a podobně. Díky dokonalému a reálnému prostorovému zobrazení se lépe orientujeme v operačním poli, což dále snižuje rizika zákroku,“ zdůraznil primář Chirurgického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec Jan Kelbl.
Obrovským přínosem pro operatéry a především pacienty je také přístroj ThunderBeat, unikátní chirurgický nástroj kombinující ultrazvukovou a bipolární energii. Tato technologie spojuje obecně uznávané výhody obou jednotlivých energií, tedy schopnost rychle řezat tkáně ultrazvukovou energií a schopnost dosahovat spolehlivého uzávěru cév pomocí pokročilé zpětnovazební bipolární energie.
„Vyniká vysokou přesností a rychlostí řezu, účinnou kontrolou krvácejících cév a možností velmi jemné preparace tkání. Navíc produkuje méně aerosolu a tím zlepšuje viditelnost v operačním poli. Použití tohoto systému představuje výrazné snížení zátěže pro nemocného především díky zkrácení operačního času, menším krevním ztrátám a nižšímu riziku operačních a pooperačních komplikací,“ poznamenal vedoucí lékař centrálních operačních sálů a JIP operačních oborů Michal Cihla.
V klasické chirurgii je ThunderBeat používán při otevřené i laparoskopické operativě a při endoskopických výkonech. Využívá se například v dětské chirurgii při odstranění větší části sleziny kvůli onemocnění krve nebo v důsledku úrazu. V chirurgii dospělých při poranění parenchymatozních orgánů, zejména jater a sleziny, nebo při operacích konečníku a tlustého střeva. V jaterní chirurgii výrazně usnadňuje protínání tkáně a snižuje krevní ztráty při operacích nádorového onemocnění jater.
Využití Thunder Beatu v laparoskopické chirurgii, tedy při šetrných operacích bez nutnosti otevření břišní dutiny klasickým řezem, znamená velmi výrazné snížení zátěže pro pacienta. Lékařům postačí několik otvorů, jimiž se do dutiny břišní zavedou nástroje, zdroj světla a kamera spojená s televizní obrazovkou a videem. Operatér sleduje televizní obrazovku a pomocí nástrojů, které ovládá mimo břišní dutinu, provede příslušný výkon.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora