Lékaři z motolské nemocnice operovali kambodžské děti

6.10.2015 25 0

Praha - Celkem 13 kambodžských dětí odoperoval odborný tým z Fakultní nemocnice Motol v rámci svého patnáctidenního pobytu v Calmette Hospital ve městě Phnom Penh.

titulní fotka

Složité chirurgické zákroky byly provedeny českými špičkovými odborníky z Dětského kardiocentra ve složení dvou kardiochirurgů,stejného počtu kardiologů a specializovaných sester. Všechny operované děti ve věku od jednoho roku do šestnácti let zákroky úspěšně zvládly a ještě při pobytu českých lékařů v Asiiu byly odpojeny od dýchacích přístrojů. S výjimkou jednoho dítěte byly všechny přeloženy z jednotky intenzivní péče na lůžkové oddělení a několik z nich bylo dokonce propuštěno do domácí péče.
Při výběru pacientů, při operaci i pooperační péči, spolupracovali motolští lékaři s kambodžskými specialisty (z Calmette Hospital a z charitativní organizace Chain of Hope), kteří však nemají dostatek zkušeností s vyšetřováním a léčbou dětí s vrozenou srdeční vadou.
U všech dětských pacientů byla provedena korekce vrozených srdečních vad s použitím mimotělního oběhu. U šesti se jednalo o korekce Fallotovy tetralogie, u tří korekce uzávěru defektu komorového septa, u dvou korekce dvojvýtokové pravé komory, dále byly provedeny korekce syndromu aplázie pulmonální chlopně a korekce aortální stenózy.
Celý motolský tým významně přispěl k úspěšnému průběhu mise.  A spolupráce s kambodžským personálem, zvláště pak s kardiology provádějícími předoperační a pooperační vyšetření, perfuziology zajišťujícími mimotělní oběh a anesteziology, kteří podávali anestezii při operaci a zajišťovali také pooperační péči, byla vyhodnocena jako velmi přínosná.
„Chirurgové by do budoucna velmi ocenili možnost více operovat sami pod naším vedením,“ řekl primář kardiochirurgického oddělení Dětského kardiocentra FN Motol a vedoucí kambodžské mise Tomáš Tláskal, který rovněž ocenil úlohu specializovaných zdravotních sester: „Naše sestry z JIP významně přispěly ke zlepšení péče o děti po operaci srdce a k zaškolení místního středního zdravotnického personálu,“ prohlásil primář.
Výsledek kambodžské mise byl velmi oceněn vedením nemocnice Calmette Hospital a charitativní organizací Chain of Hope. Všichni zainteresované strany vyslovily podporu dalšímu pokračování zdravotnické pomoci kambodžským dětem s vrozenou srdeční vadou a spolupráci s nemocnicí Calmette Hospital v rámci programu Medevac.

Projekt MEDEVAC je určen na pomoc dětským pacientům primárně ze zemí mimo Evropskou unii, kterým není možné zajistit léčbu v jejich zemi. Dosud byla pomoc realizována pro děti z oblastí válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině, Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Libyi, Sýrii a Ukrajině.

Popisek: Mise lákařů a zdravotních sester z motolské nemnocnice v Kambodži byla úspěšná. Foto: FN Motol

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora