Kouření zabije v České republice každou hodinu dva lidi

25.9.2015 14 0

Praha - Každou hodinu zemřou v Česku dva lidé kvůli nemocem způsobeným kouřením.

titulní fotka

Celkem je kouření v tuzemsku příčinou každého pátého úmrtí. Průzkumy ukazují, že z úhrnného počtu více než dvou milionů českých a moravských kuřáků by jich 1,7 milionu raději nekouřilo a 1 milion se každý rok pokouší přestat.
Největší zdravotnická pojišťovna v zemi, VZP, se teď rozhodla jim v jejich odvykacích snahách pomoci. Od září proto nově nabízí příspěvek až 2,5 tisíce korun na náhradní nikotinovou léčbu nebo na nehrazený lék na odvykání kouření, předepsaný lékařem.
VZP na projektu nazvaném Cesta k nekuřáctví spolupracuje se Společností pro léčbu závislosti na tabáku a s Českou lékárnickou komorou. Společná aktivita potrvá do konce roku 2016, do kdy je také možné čerpat uvedený příspěvek.
Částku až 2,5 tisíce korun mohou klienti pojišťovny získat na léčivý přípravek, který jim předepíše lékař z Centra pro závislé na tabáku nebo na volně prodejné léčivé přípravky, jejich výdej potvrdí lékárník – odborný konzultant. Jedná se o přípravky k náhradní léčbě nikotinem, jako jsou například náplasti, pastilky, ústní spreje či žvýkačky.
„Účinek léčby závislosti na tabáku závisí na délce a míře odborné intervence. Bez ní je úspěšnost kolem pěti procent s intenzivní dlouhou intervencí to může být až čtyřicet procent,“ upozornila Eva Králíková, vedoucí centra pro závislé na tabáku II. interní kliniky na Karlově náměstí v Praze.
Farmakoterapie závislosti na tabáku je vhodnější pro více závislé kuřáky a měla by trvat nejméně tři až šest měsíců. S užíváním volně prodejných léčiv poradí i lékárníci. „Ve vybraných lékárnách nabízejí speciálně proškolení lékárníci odborné konzultace,“ připomněl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Kouření významně negativně ovlivňuje kvalitu i délku života. Kromě toho, že má zásadní vliv na vznik rakoviny plic a různá respirační onemocnění, zvyšuje také riziko vysokého krevního tlaku, řídnutí kostí, roztroušené sklerózy, cukrovky, psychiatrických onemocnění včetně deprese a úzkostí, zhoršuje hojení ran, bolesti svalů a kloubů, poruchy spánku. Odhadem 10 procednt výdajů na zdravotní péči souvisí s nemocemi způsobenými kouřením.

Některé následky kouření v číslech
• 30 procent kuřáků trpí depresemi – nutno léčit – dodatečné náklady.
• Kuřák s psychiatrickou nemocí umírá o 10 až 25 let dříve oproti ostatní populaci.
• Mladý kuřák, který vykouří více než 20 cigaret denně, má riziko vzniku infarktu 5,6x vyšší než stejně starý nekuřák.
• U celé populace platí, že kuřák má třikrát vyšší riziko fatálního infarktu, riziko náhlé srdeční smrti je 2,3x vyšší a postižení tepen dolních končetin je u kuřáků sedmkrát vyšší, amputace dolních končetin je dvakrát častější.
• Kouření zvyšuje pravděpodobnost výskytu nádoru plic, bronchogenních nádorů, nádorů hlavy a krku, jícnu, žaludku, ledvin, gynekologických nádorů a tak dále.
• Kuřák má dvakrát až čtyřikrát větší pravděpodobnost vzniku nádoru močového měchýře.
• Riziko vzniku leukémie je u kuřáků o 30 až 50 procent vyšší.
• Dvakrát větší je u kuřáků riziko vzniku roztroušené sklerózy.
• Pasivní kouření má v ČR ročně na svědomí zhruba 1500 až 3000 úmrtí.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora