Pacientům začal v Dačicích sloužit nový ultrazvukový přístroj

16.9.2015 35 0

Dačice - Pacienti jihočeské nemocnice v Dačicích mohou v rámci zdejšího rentgenologického pracoviště využít nový ultrazvukový přístroj.

titulní fotka

 Jeho pořízení, včetně dvou sond a příslušenství, si vyžádalo investici ve výši přibližně 1,3 milionu korun a představuje další rozšíření dostupných diagnostických metod především v oblasti interní medicíny.
„Lékaři byli zaškoleni v obsluze přístroje, kterým je možno vyšetřovat prakticky všechny orgány a struktury lidského těla. Duté orgány, jako je například močový měchýř nebo žlučník, musí být naplněny, aby jejich zobrazení bylo plnohodnotné. Přípravu k vyšetření zajišťuje lékař poučením pacienta o výkonu a to před samotným vyšetřením v dostatečném předstihu. V současné době již zařízení funguje ve standardním provozu,“ uvedla předsedkyně představenstva Nemocnice Dačice, lékařka Miroslava Člupková.
Ultrazvukové (sono) vyšetření je moderní neinvazivní vyšetřovací metoda, která pomáhá lékaři zobrazením anatomické struktury vyšetřovaného orgánu zjistit jeho stav, částečně i funkčnost orgánu, diagnostikovat onemocnění orgánu a případně změřit velikost a hustotu zjištěného poškození či nádoru. K vyšetření přístroj využívá ultrazvukového vlnění, je to metoda pro pacienta nebolestivá, která jej nezatěžuje vedlejšími účinky. Při vyšetření se nevyužívá RTG záření a ani jiných škodlivých paprsků.
„V našem případě jsou při vyšetření využívány dvě sondy a gelový krém na zvýšení přilnavosti sondy. Vyšetření zobrazí struktury orgánu na obrazovce přístroje, s možností zvětšení obrazu, změření vnitřních struktur orgánu, s možností uchování zjištěného obrazu do databanky přístroje s časovým označením data a hodiny vyšetření. Doba vyšetření je závislá na počtu vyšetřovaných orgánů a spolupráci pacienta s lékařem a běžně se pohybuje do desítek minut. Nový přístroj přinese našim lékařům a pacientům lepší, kvalitnější a přesnější diagnostiku vyšetřovaných orgánů,“ poznamenala Člupková.
Z nemocnice v Dačicích postupně vyrůstá významné rehabilitační centrum. Zdravotnické zařízení, zřizované Jihočeským krajem na hranicích jižních Čech a Vysočiny, které se hodlá do budoucna vedle dalších léčebných aktivit věnovat především rehabilitační péči o pacienty po úrazech, operacích či mozkové mrtvici, pokračuje v nových investicích. Ty směřují jak do přístrojového a technologického vybavení, tak do zvyšování komfortu léčby pacientů a práce lékařů a dalšího personálu nemocnice.
Celkové investice do modernizace budov a medicínského vybavení dosáhly loni v dačické nemocnici bezmála 7,9 milionu korun, přičemž 2,5 milionu z této částky pokryla krajská dotace. Téměř 5,8 milionu korun směřovalo do stavebních prací či oprav a bezmála 2,1 milionu do nákupu lékařských přístrojů a vybavení. Letošní plánované investice se pohybují v objemu asi 6,8 milionu korun.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora