V ambulanci pomáhají kuřákům zbavit se jejich zlozvyku

14.9.2015 11 0

Valašské Meziříčí - Přes 100 aktivních kuřáků už navštívilo ambulancí pro závislé na tabáku Nemocnice Valašské Meziříčí.

titulní fotka

Uvedené zdravotnické zařízení bylo mezi speciální centra pro odvykání kouření zařazeno na konci roku 2012. Od té doby dem každoročně přijde v průměru okolo 35 osob, které si přejí se svého zlozvyku zbavit.
Přestože jsou na každé krabičce cigaret vyobrazena varování typu Kouření škodí zdraví, počet kuřáků v Česku téměř neklesá. V posledních letech kouří v České republice třetina populace, přičemž každoročně na následky kouření umírá zhruba 23 tisíc lidí. Právě onemocnění nebo strach z nemoci jsou nejčastějším motivem, proč lidé s kouřením chtějí přestat.
„Z pětatřiceti  lidí, kteří nás ročně navštíví, se podaří přestat kouřit téměř dvaceti,“ řekla lékařka protikuřácké ambulance a interního oddělení Marie Černochová s tím, že největší zájem o léčbu je v centru mezi muži kolem čtyřiceti let. Velice často však přicházejí až v momentě, kdy je už začaly trápit nějaké zdravotní potíže.
Základní léčba trvá tři měsíce, kdy jsou pacientovi podávány nikotinové náhrady nebo léky, díky kterým se postupně snižuje chuť na cigaretu. "Vyléčeného člověka považujeme za dvanáct měsíců od první návštěvy našeho centra nebo ode dne, kdy se rozhodl přestat kouřit, a to skutečně udělal," uvedla lékařka.
Podle odborníků se tělo při odvykání kouření po 24 hodinách zbaví oxidu uhelnatého v krvi, za pár dní se zlepší chuť, čich a dýchání. Během několika měsíců u již bývalého kuřáka ustupuje kašel, zlepšuje se prokrvení těla. Přibližně po deseti letech se organismus kuřáka dostává na úroveň organismu nekuřáka, tedy pokud nedošlo k nenapravitelným poškozením orgánů.
 „Mnoho kuřáků uvažuje o tom, že by kouření zanechalo, nebo se o to alespoň pokoušejí. Zbavit se této závislosti není jednoduché a vyžaduje to velké úsilí. Každý je svým způsobem jiný a každému vyhovuje jiný způsob odvykání. Proto uplatňujeme individuální přístup ke všem klientům,“ popsala Marie Černochová.
Závislost na tabáku, respektive nikotinu, je velmi silná, větší než na heroinu. Pokud lidé nejsou vnitřně přesvědčení, že chtějí přestat kouřit, je úspěšnost velmi nízká. „Přestat kouřit je velmi těžké, jen málokdo se této závislosti dokáže zbavit sám. Skoncovat s ním bez odborné pomoci umí málokdo. Satistiky uvádějí, že pouze čtyři lidi ze sta. S odbornou pomocí procento úspěšnosti stoupá až ke čtyřiceti procentům,“ dodala Marie Černochová.

Popisek: Ambulanci pro odvykání kouření vede lékařka Marie Černochová. Foto: Nemocnice Valašské Meziříčí

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora