Do turnovské nemocnice byl umístěn babybox

9.9.2015 13 0

Turnov, Liberec - Šestašedesátý babybox v České republice byl zprovozněn ve středu 12. srpna v pravé poledne Panochově nemocnici v Turnově.

titulní fotka

Nachází se u hlavního vchodu do zdravotnického zařízení.
„Babybox jsme zřídili na námět ředitele Krajské nemocnice Liberec Luďka Nečesaného,“ řekl duchovní otec myšlenky babyboxu Ludvík Hess. díky jeho myšlence s babyboxy se podařilo v České republice zachránit už 124 dětí odložených do schránky.
Výroba a montáž babyboxu stála bezmála 300 tisíc korun. „Nesetkali jsme se s velkým pochopením místních dárců, a tak jsem požádal o pomoc Zuzanu Baudyšovou, prezidentku Nadace Naše dítě. Ta  nás podpořilo výrazným darem,“ konstatoval Ludvík Hess.
Otázka dárců však dosud nebyla zdaleka dořešena, neboť Krajská nemocnice Liberec podala kraji svou žádost o poskytnutí dotace z letošního rozpočtu. „Ta by po dohodě s Libereckým krajem měla činit sto dvacet tisíc korun,“ upřesnil generální ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice Liberec, lékař Luděk Nečesaný. O příspěvku bude jednat krajská rada na začátku září a zastupitelé by podle harmonogramu měli o dotaci rozhodnout ještě stejný měsíc.
„Liberecký kraj s podporou babyboxu v turnovské nemocnici nemá problém, protože tato myšlenka má celostátní možná evropský význam. Částku sto dvacet tisíc korun prostřednictvím Krajské nemocnice Liberec poskytneme rádi a věřím tomu, že ve schvalovacím procesu nebude nikdo proti,“ zdůraznil Petr Tulpa, radní pro zdravotnictví Libereckého kraje.
Podporu turnovského babyboxu projednají i zastupitelé v Turnově. „Budeme hovořit o podpoře ve výši patnácti tisíc korun, tedy korunu na každého obyvatele města,“ prohlásil starosta Turnova Tomáš Hocke.
Turnovský babybox je druhým, který spadá pod Krajskou nemocnici Liberec. První otevřel Ludvík Hess v roce 2008 přímo v liberecké nemocnici a dosud z něho zdravotníci vyzvedli tři děti – jednu holčičku Andreu (v roce 2009) a dva chlapce Ondřeje (2011) a Stanislava (2014).

Popisek: Slavnostní zprovoznění babyboxu v turnovské nemocnici. Vpravo stojí duchovní otec myšlenky babyboxů Ludvík Hess. Foto: Krajská nemocnice Liberec

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora