Stovkám pacientů s bolestmi zad pomohla terapie

4.9.2015 18 0

Šternberk - Stovky pacientů s bolestmi zad, špatnými pohybovými stereotypy nebo svalovou dysbalancí opustily v posledních dvou letech spokojeny oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Nemocnice Šternberk.

titulní fotka

~~Za úspěšnou léčbou stojí individuální cvičení zaměřené na aktivaci hlubokého stabilizačního systému, tedy zlepšení stabilizace páteře, hrudníku a pánve, které výrazně zlepšuje stav pacientů s obtížemi pohybového aparátu.
Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Nemocnice Šternberk metodu zaměřenou na aktivaci hlubokého stabilizačního systému využívá třetím rokem. Služba je hrazena z běžného pojištění a pacienty tedy nic nestojí.
„Stabilita je pro lidský organismus maximálně důležitá, a to se týká i pohybového systému. Pro jeho správnou funkci je zapotřebí vyvážená funkce pasivních prvků, což jsou kosti, vazy a klouby, a prvků aktivních, tedy svalů. A to jak těch povrchových, tak i hlubokých, které jsou ukryty hlouběji v těle. Současný životní styl ale posilování hlubokého stabilizačního systému příliš nenahrává a často jeho funkci přebírá povrchový svalový systém, který však není schopen přesného lokálního nastavení. Proto pak dochází k přetížení a následným bolestem, zvýšenému svalovému napětí, blokádám a podobně. Navíc čím více funkcí přebírá povrchový systém, tím více je utlumený hluboký systém a problém se prohlubuje,“ vysvětila Lenka Kocurková, fyzioterapeutka oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Nemocnice Šternberk, s tím, že potíže proto může způsobit i dobře míněné cvičení, kdy člověk cvičící povrchové svaly bude stále více prohlubovat dysbalanci mezi hlubokými a povrchovými svaly a svůj problém ještě zhoršovat.
Cvičení zaměřené na aktivaci hlubokého stabilizačního systému se v Nemocnici Šternberk koná v rámci individuálních lekcí, které mohou být půlhodinové až hodinové, podle konkrétního stavu pacienta. Stejně individuální je pak i celkový počet lekcí, který se různí podle potřeb pacienta a může se pohybovat od pětice až po desítku.
„Šikovnější pacienti nebo ti s mírnějšími obtížemi většinou navštěvují pět lekcí. Pacientům, kterým aktivace trvá déle a potřebují delší dobu na zácvik a osvojení cviků pro účely domácího cvičení, můžeme nabídnout až deset lekcí,“ konstatovala Lenka Kocurková.
Aktivace hlubokého stabilizačního systému je řešením zejména v případech poruch pohybového aparátu vzniklých v souvislosti s dlouhodobou statickou zátěží, například vlivem sedavého zaměstnání.  Příčin oslabení hlubokého stabilizačního systému ale může být celá řada, a dokonce i zdánlivě pouhá duševní únava nebo deprese mohou vést k narušení funkce svalů.
„Pomocí aktivace hlubokého stabilizačního systému úspěšně zmírňujeme bolesti zad u pacientů, zlepšujeme stav pacientů s hypermobilním syndromem, nebo i zlepšujeme vadné držení těla,“ vyjmenovalaa Kocurková.
Terapie je přitom vhodná dokonce i pro pacienty, kteří trpí obtížemi či bolestmi již delší dobu a zlepšení třeba už ani nedávají naději. „Často k nám přicházejí muži i ženy středního věku, kteří roky trpí bolestmi zad v důsledku sedavého zaměstnání i nezdravého životního stylu a vidí řešení už pouze v léčbě léky. Sami jsou přitom po několika týdnech terapie překvapeni, jak znatelné může být zlepšení díky cvičení. Rozhodně proto všem lidem s obtížemi či bolestmi pohybového aparátu doporučuji navštívit specialistu a případně vyzkoušet tuto metodu,“ shrnula fyzioterapeutka s tím, že prohlídka u rehabilitačního lékaře není nijak zatěžující a může ji doporučit například obvodní lékař, ortoped či neurolog.

Popisek:  Cvičení zaměřené na aktivaci hlubokého stabilizačního systému. Foto: Nemocnice Šternberk

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora