Rok po unikátní operaci zvládá malá Veronika první krůčky

28.8.2015 8 0

Valašské Meziříčí - Osmiletá Veronika z Valašského Meziříčí trpí vzácným onemocněním – extrémní lomivostí kostí.

titulní fotka

Až dosud mohla o chůzi na vlastních nohou pouze snít. Díky unikátní operaci, kterou dívka podstoupila loni v ortopedickém oddělení Nemocnice Přerov dnes Veronika trénuje pod vedením fyzioterapeutů Nemocnice Valašské Meziříčí a své maminky první samostatné krůčky. 

„Když srovnáme stav Veroniky před operací a nyní, je patrný obrovský posun. Málokdo by tehdy odhadoval, že tak brzy bude Veronika chodit na vlastních nohou, i když zatím s oporou dětských berliček,“ uvedl fyzioterapeut Zbyněk Stanečka, který zná dívku už od raného dětství, kdy se ještě coby batole stala pacientkou valašskomeziříčské rehabilitace.

Kvůli vzácnému onemocnění znamenal pro Veroniku jakýkoliv nešetrný pohyb zlomeninu. Celkem jich prodělala za svůj život okolo dvaceti. „Než došlo ke zpevnění kostí pomocí operačního zákroku v Nemocnici Přerov, využívali jsme v terapii především koncept reflexní lokomoce podle Vojty s cílem udržet svalový tonus,“ popsal Stanečka.  

Loni dívka absolvovala tři unikátní ortopedické operace v Přerově. Došlo ke zpevnění kostí dolních končetin. Zdejší ortopedové tehdy malé Veronice jako vůbec prvnímu pacientovi v České republice do nožiček voperovali speciální teleskopické hřeby, které s dívkou společně v těle ´porostou´. Po náročných zákrocích nastala pavidelná rehabilitace, a to nejen pod dohledem fyzioterapeutů rehabilitačního oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí, ale také doma pod dohledem rodičů.

„Po operacích jsme se zaměřili na ošetření jizev, kterých má Veronika na nožičkách několik. Dále na koordinační cviky. Rodiče Verunky máji můj velký obdiv, protože je patrné, že doma s dcerou pravidelně poctivě cvičí. I díky tomu dnes děvče dosahuje tak výborných výsledků,“ doplnil Zbyněk Stanečka.

Největšího pokroku dosáhla malá Veronika letos na jaře, kdy strávila čtyři týdny v lázních. „Zde byly rehabilitace opravdu intenzivní, a tak jsme se dostali i k chodítku a poté i čtyřbodovým berličkám, se kterými začala dělat první kroky,“ uvedla Iveta Hambálková, maminka děvčátka.

V současné době Verunka pod dohledem fyzioterapeutů nejvíce pracuje na nácviku chůze o berličkách a i nadále pracuje na posílení oslabených svalů, protahování zkrácených svalů a provádí stabilizační cvičení. „Doma cvičíme každý den, i s balónem. Největší odměnou mi jsou pokroky, které dcerka dělá. Už je dokonce schopná sama jezdit na trojkolce, což je úleva i pro mne, protože do teď jsme se všude dopravovali jen v kočárku,“ doplnila maminka.

 

Popisek: Pod dohledem fyzioterapeutky a své maminky Verunka trénuje chůzi. Foto: Nemocnice Valašské Meziříčí

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora