Oční lékaři řeší rostoucí počet případů zhoubných novotvarů oka

11.8.2015 30 0

České Budějovice - Lékaři Očního oddělení Nemocnice České Budějovice se v poslední době potýkají s extrémním nárůstem případů vzniku novotvarů kůže víček a zvláště nebezpečných nádorů nitra oka

titulní fotka

Zatímco u kožních nádorů víček a jejich těsného okolí se vesměs jedná o bazaliom, nitroočně jde o melanom, jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec. 

Léčené pacienty nezřídka čeká ztráta oka, odstranění a náhrada víček, což téměř vždy znamená trvalé estetické vady v obličeji v důsledku náročných a rozsáhlých chirurgických zákroků.

Nejčastějšími příčinami dramatického nárůstu těchto závažných onemocnění je nedocenění slunečního záření nadměrné slunění bez adekvátní ochrany.„Čím dál víc jsme uzavřeni v budovách. Nejsme zvyklí být dlouhodobě v přírodě na přímém slunci. Veškerých kožních novotvarů, tedy i v obličeji a okolí víček, ale i nitroočních nádorů přibývá právě proto, že přirozená pigmentace, která souvisí s dlouhodobým pobytem v přírodě, najednou chybí a většina lidí, když vyjde na slunce, zrudne. Tak je kůže vnímavější k intenzivnímu dráždění," uvedl primář očního oddělení českobudějovické nemocnice Jan Sattran.

Za zcela nesmyslné přitom označil různé legendy o vlivu elektroniky na vznik kožních nádorů v obličeji. „LCD displeje počítačů či televizních přijímačů nemají se vznikem novotvarů v obličeji žádnou spojitost,“ poznamenal primář.

V obličeji se vyskytuje celá škála kožních nádorů, některé i častěji než jinde na těle. Je to dáno především podceněním ochrany proti již zmíněnému slunečnímu záření, které je jedním z hlavních přímých, často i prvotních faktorů vzniku nádorových onemocnění v této oblasti těla. 

„Jediným možným řešením těchto stavů je resekce, čili odstranění postižených a části zdravých okolních tkání, takže při řešení následně vzniklých velkých defektů velice úzce spolupracujeme s plastickými chirurgy. Takto značné zásahy do tkání v blízkosti oka jsou ovšem často spojeny s dalšími komplikacemi v podobě nedomykavosti oční štěrbiny, zrohovatění povrchu rohovky a ztrátou vidění. Bohužel stále přibývá atypických průběhů těchto onemocnění a dramaticky i jejich počet. Zatímco ještě před zhruba třiceti lety jsme jich řešili pět do roka, dnes není jediný měsíc, kdy bychom se nemuseli několika vážnými a velmi pokročilými případy zabývat,“ zdůraznil Sattran.

Pro úspěšnou léčbu je důležitá včasná diagnóza. Změny v obličeji lze spatřit denně v zrcadle a nelze je jen tak přehlédnout. Na operačních sálech českobudějovických očních chirurgů přesto končí narůstající množství pacientů se značně zanedbanými a mimořádně rozvinutými zhoubnými nádory. „Pacienti často tuší, že mají problém, ale návštěvu svého lékaře odkládají.  Následně k nám ovšem přicházejí v tak těžkých stavech, že nezbývá nic jiného, než hledat optimální rozsah odstranění tohoto novotvaru a současně hledat místa odkud pak přesouvat kůži na vzniklý defekt,“ poznamenal primář.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora