Podhorská nemocnice nabízí nově léčbu pomocí inzulinových analog

5.8.2015 11 0

Bruntál - Podhorská nemocnice rozšiřuje nabídku léčby cukrovky o inzulinová analoga.

titulní fotka

Oproti jinak používanému humánnímu inzulinu nabízejí analoga nižší riziko hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru), slibují zvýšení hmotnosti pacienta a celkově daleko přesněji napodobují fyziologickou sekreci inzulinu. Vhodnými adepty na tuto léčbu jsou pacienti s diabetem prvního typu, tak i pacienti s daleko častějším diabetem typu dva.

Diabetes mellitus, čili úplavice cukrová, v Česku trápí přes 800 tisíc lidí a její léčba nebývá snadná. Znamená totiž nutnost napodobit způsob, jakým zdravý lidský organismus hospodaří s glukózou, tedy jednoduchým cukrem.

„Aby cukr vůbec mohl vstoupit do buňky, je k tomu zapotřebí inzulin, který se standardně sám uvolňuje po jídle nebo při fyzické námaze. Pokud to tak ale nefunguje, je potřeba inzulin dodávat uměle, a to v přesných intervalech i dávkách,“ vysvětluje Jana Trněná, lékařka diabetologické ambulance Podhorské nemocnice, jež je součástí skupiny AGEL.

Ulehčení pro pacienty by ale mohla přinést léčba inzulinovými analogy, která aktuálně využívá i Podhorská nemocnice. Analoga jsou biosynteticky připravené napodobeniny inzulinu, kdy je změnou jeho původní struktury dosaženo dalších pozitivních vlastností.

„Například u krátkodobě působících analog je oproti humánnímu inzulinu rychlejší nástup účinku, a to do patnácti minut, což je o polovinu kratší čas. Obecně pak ve srovnání s humánním inzulinem analoga nabízejí při stejné úrovni kompenzace výrazně nižší riziko hypoglykémie, tedy poklesu hladiny krevního cukru, a také nižší intraindividuální rozmanitost účinku, a tedy i lepší předvídatelnost metabolického efektu,“ dodává lékařka.

Inzulinová analoga budou moci v Podhorské nemocnici nově využít stávající i noví pacienti s diabetem, a to na základě doporučení lékařem.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora