Vrtulník přistál na helkiportu liberecké nemocnice více než čtyřistakrát

14.7.2015 15 0

Liberec - Heliport v liberecké nemocnici, který byl slavnostně zprovozněn před rokem, využila letecká záchranná služba už 408krát. 

titulní fotka

„Šedesát procent pacientů bylo přivezených vrtulníkem do Liberce s úrazem do našeho traumacentra. Pacienty k nám přiváží záchranná služba přímo z terénu, kde byli vyhodnoceni jako trauma triage pozitivní. Dvacet procent jsou pacienti trpící akutním infarktem myokardu, arytmiemi či jinými kardiálními obtížemi, které přiváží záchranná služba z naší spádové oblasti, buď přímo z terénu nebo z okolních nemocnic, kde jim byly diagnostikovány kardiální problémy,“ popsala skladbu pacientů vedoucí lékařka zodpovědná za provoz heliportu Ivana Zýková.

Zbývajících dvacet procent tvoří pacienti například v těžkém stavu či po zástavě oběhu, kteří jsou po ošetření na heliportu přijati na ARO, pacienti s mozkovou cévní příhodou v rámci iktového programu. Ze 408 případů přistání vrtulníku byli v 89 procentech pacienti do Krajské nemocnice Liberec přivezeni, zbývajících 11 procent pacientů převážel vrtulník na pracoviště mimo Liberecký kraj, většinou na kardiochirurgický zákrok.

Liberecký heliport funguje jako takzvaně vysokoprahový urgentní příjem pro pacienty ve vážném stavu. Předávací místnost je plně vybavena pro poskytování resuscitační péče a pro každého pacienta si přijde tým z anesteziologicko-resuscitačního oddělení složený z lékaře anesteziologa, intenzivitisty a dvou specializovaných sester. Podle povahy zranění nebo obtíží doplňuje tým specialista z traumacentra, kardiocentra nebo neurocentra.

„Přílet vrtulníku je s předstihem hlášen na urgentní telefon ARO týmu, který na pacienta čeká v předávací místnosti, kde si ho přebíráme od letecké záchranné služby a provádíme základní vyšetření a zajištění. Poté pacienta transportujeme k dalšímu ošetření na specializovaná pracoviště,“ uvedla Ivana Zýková.

Stavba heliportu stála 41 milionů korun a Krajská nemocnice Liberec na ni získala dotaci z Integrovaného operačního programu Evropské unie ve výši 29,75 milionu korun. Zbývající částku zaplatila z vlastního rozpočtu. 

Liberecký heliport je ojedinělou samostatně stojící 20 metrů vysokou stavbou, na kterou mohou dosednout i těžší záchranářské vrtulníky o celkové hmotnosti maximálně 6400 kilogramů. „Je koncipován tak, že vrtulník dosedne na automaticky vyhřívanou železobetonovou kruhovou desku o průměru třiceti metrů, která je ocelovou lávkou spojena s pátým patrem pavilonu chirurgických oborů. Heliport je osazen třiceti světelnými návěstidly plochy, deseti světelnými návěstidly přibližovacího systému a čtyřmi světelnými návěstidly sestupového systému,“ popsal vedoucí oddělení investic nemocnice Tomáš Martenek s tím, že provoz heliportu je koncipován jako celoroční pro den i noc.

Stavba na třech nohách nabízí veřejnosti i volně přístupnou plošinu, která je ve výšce okolo pěti metrů nad zemí. „Druhá plošina ve výšce sedmnácti a půl metru je určena pouze pro technické účely, nachází se na ní rozvody veškerých instalací a je veřejnosti nepřístupná,“ doplnil vedoucí oddělení investic. Ocelový skelet heliportu váží 230 tun a spojovací lávka dalších 31,5 tuny.

 

Foto: Po přistání vrtulníku se pacientů ujímá speciální tým. Foto: Krajská nemocnice Liberec

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora