Stavba nového pavilónu Perinatologického centra je ve finále

16.6.2015 9 0

České Budějovice - Loni v dubnu zahájená výstavba nového pavilónu Perinatologického centra intenzivní péče v českobudějovické nemocnici finišuje

titulní fotka

Stavební práce pokračují podle plánu a při minimálním dotčení provozu největšího zdravotnického zařízení na jihu Čech.

Kolaudace stavby za přibližně 210 milionů korun je plánována na říjen. K tomuto termínu by se do nového moderního objektu měla začít stěhovat obě oddělení, která jsou jeho nedílnou součástí, gynekologicko-porodnické a neonatologické.

„Je dokončena hrubá stavba objektu a střecha. Ke konci se blíží také zateplování a finální úpravy celého vnějšího pláště budovy. Intenzivně se pracuje uvnitř objektu, kde jsou již dokončeny veškeré hlavní rozvody, dokončují se omítky, obklady a v některých částech se i maluje,“ uvedl vedoucí Oddělení stavebních investic Nemocnice České Budějovice František Bostl.

Hlavním důvodem výstavby nového Perinatologického centra jsou nevyhovující podmínky současné porodnice. Chybějí tu klimatizované operační sály, neodpovídá sociální zařízení, nevyhovující jsou prostory jednotky intenzivní péče i prostory banky mateřského mléka. „Tato investice bude vedle dalšího zkvalitnění lékařské péče o matku a dítě znamenat také výrazné zvýšení komfortu pobytu rodiček a jejich dětí v nemocnici,“ konstal při prohlídce staveničtě jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Perinatologické centrum se v současné době nachází ve dvou budovách. Po dokončení nového objektu dojde k umístění porodnické i neonatologické části centra pod jednu střechu s logickým přímým propojením na novostavbu dětského oddělení. „Dokončována je také nadzemní propojovací chodba z nového pavilonu do ostatních částí nemocnice, která naváže na v současné době již také dobudovávanou chodbu propojující centrální pavilón přes pavilony infekčního a dětského oddělení do pavilonu chirurgických oborů,“ sdělil Bostl.

Nový objekt Perinatologického centra vznikl dílem rekonstrukcí a nadstavbou bývalé budovy dětského oddělení, dílem na zelené louce.

Neonatologické oddělení je spolu s Gynekologicko – porodnickým oddělením Nemocnice České Budějovice součástí Perinatologického centra intenzivní péče zabývající se problematikou těhotenství, porodu a péče o dítě po porodu. Jeho výsledky také velmi dobře obstojí i v mezinárodním srovnání. Do nových technologií a nejmodernějších přístrojů, umožňujících lékařům maximálně šetrnou léčbu nedonošených či dětí narozených s vážným onemocněním, investuje českobudějovická nemocnice z vlastních prostředků dlouhodobě desítky milionů korun.

Lékaři a sestry Neonatologického oddělení Nemocnice České Budějovic dnes běžně pečují o těžce nebo extrémně nezralé děti s porodní váhou nižší než 1500 gramů, které by ještě před patnácti až dvaceti lety neměly šanci na přežití, nebo na normální vývoj. V celé ČR existuje v současnosti 12 perinatologických center.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora