Oční ambulance polikliniky v Ostravě využívá nový fokometr

18.6.2015 33 0

Ostrava - K měření brýlového skla i dioptrických čoček slouží v ostravské poliklinice (naproti kinu Vesmír) nový fokometr.

titulní fotka

Automatický přístroj pomáhá určit míru stávající korekce na brýlích či čočkách a v kombinaci s očním vyšetřením prozrazuje, zda pacientovi stačí současné dioptrie, nebo je potřeba míru korekce zraku změnit.

Nový fokometr nahradil zastaralý model, který na oční ambulanci sloužil takřka půl století. Nový přístroj nabízí přesnější, dokonalejší a rychlejší diagnostiku brýlových skel. Umožňuje  automaticky změřit dioptrickou hodnotu vloženého skla, a to nejen u brýlí  jednoduchých, ale také bifokálních, multifokálních a dokonce prizmatických.

„Díky tomu lze v podstatě  okamžitě  určit aktuální brýlovou korekci a následně  dle vyšetření optimální síly skel pacientovi poradit, jsou-li jeho brýle vyhovující, nebo je třeba je upravit či změnit. Zároveň se jedná o jeden z nejmodernějších přístrojů, který k diagnostice využívá digitální obrazovku,“ vysvětluje lékařka oční ambulance polikliniky Sylva Horáková.

Moderní fokometr pomáhá zdravotníkům zajistit vždy odpovídající dioptrickou korekci na míru danému člověku, což je pro zdravý a jasný zrak stěžejní. V mnohých případech lze správnými brýlemi zabránit bolestem očí či hlavy. 

“Je známo, že zejména senioři důležitost na míru předepsaných skel často podceňují a nosí například zděděné brýle, u kterých ani neví, o jaká skla se jedná. V tomto případě fokometr rovněž může pomoci. Ihned zjistí, kolik dioptrií skleněná čočka  má, a zda je  vůbec pro daného pacienta vhodná. Sázet na subjektivní pocit: "Vždyť mám přece brýle", se v  tomto případě určitě nevyplácí,“ doplňuje lékařka.

 

Popisek: Nový přístroj nabízí přesnější, dokonalejší a rychlejší diagnostiku brýlových skel. Foto: Poliklinika AGEL Ostrava

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora