Zájem o očkování proti klíšťovce stoupl za pět let třicetkrát

8.6.2015 18 0

Praha - Lidé v České republice se po letech nevalného zájmu konečně učí nechat se očkovat se proti klíšťové encefalitidě

titulní fotka

Potvrzují to data největší tuzemské zdravotní pojišťovny. Ta sice přispívá svým klientům na očkování už řadu let, skutečnou vlnu zájmu ale zaznamenala až loni a letos. 
Zatímco například ještě v roce 2011 si přišlo pro příspěvek na vakcínu proti klíšťovce jen 3378 pojištěnců VZP, loni už jich bylo 98 144. A aktuální čísla nasvědčují, že letos bude nejspíš překonána magická hranice 100 tisíc očkovaných. Jen od ledna do konce dubna si totiž příspěvek vyzvedlo 36 962 lidí.
„Jsme rádi, že naše nabídka pohnula lidi k očkování. Jsem přesvědčen, že právě takovýto preventivní program má smysl. Lidé se díky němu mohou poměrně snadno vyvarovat vážných zdravotních problémů,“ uvedl ředitel zmíněné pojišťovny Zdeněk Kabátek.
Za první čtyři měsíce už pojišťovna vyplatila na příspěvcích za očkování proti klíšťatům bezmála 18,5 milionu korun. Největší zájem je tradičně v jižních Čechách, Praze a na Vysočině. Podrobně to ukazuje následující tabulka (počty klientů, jimž VZP přispěla na očkování proti klíšťovce, a vyplacené částky. data za období 1. ledna až 30. dubna 2015)

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje a dalšími příznaky. Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky – ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v krajním případě smrt. 

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora