Sestřičky budou týden pracovat v retro uniformách i čepcích

10.5.2015 34 0

Prachatice - Zdravotní sestry v prachatické nemocnici budou od pondělí 11. května po celý týden ošetřovat v modrých šatech, bílé zástěře a dokonce s čepcem, tedy tak, jak je veřejnost pamatuje z dřívějších let.

titulní fotka

Rozhodly se totiž, že sobě i pacientům už druhým rokem zpestří Mezinárodní den sester, který se slaví vždy 12. května. Zahlédnout je bude možné v různých odděleních nemocnice či ambulancích.

V pondělí 11.  května bude také v nemocnici otevřena jednodenní poradna, kde bude možné absolvovat bezplatné vyšetření krevního tlaku, glykémie a moči, případně EKG. Umístěna bude v prostorách lipidové poradny v přízemí za recepcí.

 „Podobné akce nám pomáhají zbavit se obav z nemocničního prostředí a poslouží jako potřebná prevence,“ uvedla náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Den ošetřovatelství, respektive Mezinárodní den sester, se připomíná v celém světě vždy 12. května. Je to výroční den narozenin Florence Nightingale (1820-1910), nejznámější sestry v historii světového ošetřovatelství. Právě ona je pokládána za zakladatelku ošetřovatelství. Mezi její hlavní čtyři zásady patřily: čistota, dobré a vlídné zacházení, dostatečná výživa a přívětivé slovo. Ty se na dlouhé období staly mottem i kritériem ošetřovatelské péče. Kladla důraz také na světlo, teplo, čistý vzduch, čistotu a klid.

Původně pracovala v nemocnici jako dobrovolnice. Organizovala však také ošetřování britských vojáků a zejména při této činnosti si získala respekt a uznání i lékařů – v lazaretech uvedla do provozu prádelnu, kuchyni, hygienická zařízení. Dodržováním stanovených zásad se jí podařilo změnit špatné hygienické podmínky lazaretů a významně snížit úmrtnost (ze 40 procent na 2 procenta). 

V roce 1860 založila ošetřovatelskou školu. Byla tou, která stanovila náplň práce sestry, její zodpovědnost a samostatnou roli. Je považována za zakladatelku moderního ošetřovatelství, která se zasloužila o rozvoj a zlepšení zdravotní péče v 19. a 20. století po celém světě.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora