Nemoc vlčího kousnutí postihuje ročně přes čtyři tisíce lidí

14.5.2015 11 0

Praha - Lupus, neboli takzvaná nemoc vlčího kousnutí, je chorobou, o které toho veřejnost příliš neví, případně ji často zaměňuje s lupenkou.

titulní fotka

Diagnóza lupus však ve velké části případů může pacientům přinášet nejen kožní problémy, ale též poškození kloubů, srdce, cév, ledvin, plic nebo i mozku. 

Choroba, jejíž první známkou může být zarudnutí kůže v obličeji, o němž se často říkalo, že vypadá jako kousnutí od vlka (odtud i název choroby: lupus = latinsky vlk), přišla loni jen pojišťovnu VZP na 47,6 milionu korun. 

Na neděli 10. května připadá Světový den lupusu, jehož cílem je zejména zvyšovat povědomí o této nemoci. Pacientů s lupusem rok od roku přibývá a stejně tak rostou i náklady na péči o ně. Zatímco v roce 2013 evidovala největší tuzemská zdravotní pojišťovna celkem 4274 nemocných a za péči o ně zaplatila přes 42 milionů korun, loni už to bylo 4339 klientů a náklady přesáhly 47,6 milionu. 

Lupus je autoimunitní onemocnění – to znamená, že imunitní systém člověka tedy bojuje proti vlastním buňkám a tkáním. Protilátky, které při tom vytváří, se pak ukládají v místě působení nebo se dostávají do oběhu, a způsobují tak zánět. Možným důvodem vniku tohoto onemocnění mohou být hormonální výkyvy nebo vnější podněty, které mohou vyvolat záchvat. Jedná se například o slunění nebo virové infekce. Přesné příčiny onemocnění ale nejsou známy.

Nejčastějšími projevy onemocnění jsou bolesti kloubů a svalů, spolu s motýlovitým zarudnutím kůže na obličeji,  nesnášenlivost slunečního záření, vypadávání vlasů, křeče, bolestivé zduření mízních uzlin, únava, úbytek na váze a  nadměrné pocení.

"Rizikové faktory jsou bohužel naprosto neovlivnitelné. Vzhledem k tomu, že lupus vzniká nejčastěji u žen mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku, nedoporučuje se těmto ženám těhotenství. Hrozí totiž postižení srdce plodu a zároveň zhoršení lupusu samotné matky," informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Po stanovení konečné diagnózy, kterému předchází především laboratorní vyšetření krve a další pomocná vyšetření podle projevů v jednotlivých orgánech, lékař zahájí léčbu. U nemocných s převážně kožní formou nebo tam, kde je nižší aktivita nemoci, je třeba v prvé řadě omezit slunění a používat ochranné krémy na odkryté části těla. 

"V případě závažnějších komplikací se podávají imunosupresiva. Důležité je též vyvarovat se momentů, které nemoc spouštějí, jako je například slunění, porod, stres, užívání některých léků a tak dále. Vhodný je klidový režim a dostatek odpočinku alespoň v době aktivity nemoci. V posledních letech je u nejtěžších forem aplikována tzv. biologická léčba. Nejvíce klientů VZP postižených lupusem je v Jihomoravském kraji, Praze a Ústeckém kraji," dodal Oldřich Tichý.

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora