Nemocnice Šternberk opět nabízí pacientům s Parkinsonovou chorobou skupinové cvičení

13.5.2015 40 0

Šternberk - Nemocnice Šternberk už několik let pomáhá pacientům s Parkinsonovou chorobou.

titulní fotka

Dvakrát ročně, na jaře a na podzim, pro ně rehabilitační oddělení připravuje skupinové cvičení, které pozitivně ovlivňuje celkovou fyzickou kondici nemocných a přispívá tak ke zlepšení kvality jejich života. 

První skupinová cvičení pod vedením zkušených fyzioterapeutů začala na podzim roku 2008. Odd té doby je absolvovalo více než 30 pacientů s Parkinsonovou chorobou.

Parkinsonova choroba je jednou z nejzávaznějších nemocí. Pro člověka, který jí trpí, jsou pouze dvě možnosti - vzdát se nebo bojovat.

„Proto nabízíme pacientům ze Šternberku a okolí možnost porvat se s nepříznivým osudem a motivujeme je formou skupinového cvičení bojovat s chorobou společnými silami,“ říká vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice Šternberk Zuzana Homolová s tím, že vytvoření skupiny pacientů se stejnou diagnózou rovněž umožňuje vyměňovat si poznatky z každodenního praktického života, sdílet společné úspěchy, nejednou se i zasmát a v neposlední řadě navazovat nová, pevná přátelství. „Cvičení tak příznivě působí i na psychiku účastníků kurzu,“ doplnila.

„Kurz se skládá se z pěti návštěv bazénu a následného cvičení v tělocvičně, obojí pod taktovkou kvalifikovaného terapeuta,“ sdělila Milena Počová, jedna z aktivních účastnic. 

Cvičení, které je hrazeno zdravotními pojišťovnami a musí být doporučeno neurology, se koná v blocích po pěti procedurách. „Nejprve provádíme skupinové cvičení v bazénu s pomůckami. Pak se skupina přemístí do tělocvičny, kde je druhá fáze cvičení. Zejména cvičení ve vodě si pacienti velmi pochvalují, neboť jim umožňuje provádět činnosti, které zpočátku na suchu nezvládnou a postupným nácvikem jsou časem schopni je z vodního prostředí přenést do každodenní praxe. Navíc vodní prostředí je pro pacienty bezpečné, protože zcela eliminuje možnost pádu a rehabilitační bazén se svojí výškou 1,35 metru je vhodný i pro neplavce,“ vysvětlila fyzioterapeutka Zuzana Homolová.. 

Nedílnou součástí úspěšné léčby pacientů s Parkinsonovou chorobou je pravidelné každodenní cvičení, které ovlivňuje fyzickou kondici nemocných. Cvičení také vede k návyku správných pohybových stereotypů i k celkovému zlepšení pohybových aktivit, které pacienti uplatní ve svém běžném životě. „Cviky, které dělají pod dohledem zkušených terapeutů, jsou jednoduché a zvládne je člověk zdravý i nemocný, mladý i starý. Každý cvik je třeba opakovat podle pohybových možností šestkrát až sedmkrát a důležité je všechno.Provedení cviku, správné dýchání, opakování. Ale úplně nejdůležitější je pravidelnost a vytrvalost,“ popsala Zuzana Homolová.

Samotná Parkinsonova choroba je po Alzheimerově nemoci druhé nejčastěji se vyskytující neurodegenerativní onemocnění. Její výskyt se zvyšuje s narůstajícím věkem populace. Parkinsonova choroba je charakterizována svalovou ztuhlostí, zpomalením hybnosti, třesem, poruchami stoje a chůze. „I když Parkinsonova nemoc představuje nevyléčitelné onemocnění, v dnešní době je možné jeho progresi zpomalit. Nedílnou součástí léčby Parkinsonovy choroby je i léčebná rehabilitace,“ uzavřela Homolová.

 

Foto: Nemocnice Šternberk ilustrační foto rehabilitace.

 

Přidejte komentář

Pro možnost přidávání komentářů je potřeba se nejprve přihlásit.

0 HODNOCENÍ

Autor článku

Další články autora